Ευρωλίγκα: Με το...δεξί στο Top 16 ο Παναθηναϊκός

Με όπλο την άμυνα και τα ριμπάουντ οι «πράσινοι» νίκησαν με την Αρμάνι Μιλάνο
Πέμπτη, 02 Ιανουαρίου 2014 23:19
UPD:23:30
ICON/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ο Παναθηναϊκός φορούσε...Αρμάνι στο ξεκίνημα του Top 16 της Ευρωλίγκας και πανηγύρισε τη νίκη με 73-57 επί της ομάδας του Μιλάνου στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Οι «πράσινοι» έδωσαν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις που ξεκίνησαν λίγο πριν τη...δύση του 2013 κι έκαναν «ποδαρικό» με νίκη στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης. Μπροστά σε περίπου 15.000 οπαδούς της και με όλους τους παίκτες στο δυναμικό της μετά από αρκετό καιρό, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, ήλεγξε το ρυθμό και τα ριμπάουντ και με την πειστική αυτή εμφάνιση έδειξε ότι μπορεί να φτάσει αρκετά ψηλά.

Παρά τα 4 λάθη που έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο και την αστοχία του στις βολές (1/4) ο Παναθηναϊκός με ηγέτη το Τζέιμς Γκιστ (7p.) ξέφυγε με 8 πόντους στο 1.35'' πριν το τελος της περιόδου (20-12). Η σωστή επιθετική τακτική και η καλή άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να κλείσει το 10λεπτο στο +6 (20-14).

Παρά το γεγονός ότι στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» επιθετικά για τουλάχιστον 5 λεπτά, δεν «πλήρωσε» την δυστοκία του διότι συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και να μην επιτρέπει στους Ιταλούς να βρουν διαδρόμους για εύκολα καλάθια. Με δύο διαδοχικά σουτ του Λάνγκφορντ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -5 (30-25), αλλά οι «πράσινοι» είχαν την «απάντηση» με το Μαυροκεφαλίδη (6 πόντους) να ξεφύγουν και πάλι με 9 (38-29). Τελικά ένα καλάθι του Μος διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (38-31).

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η είσοδος του Κάρι (5 διαδοχικοί πόντοι) έδωσαν...αέρα 12 πόντων στον Παναθηναϊκό (49-37) περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, ενώ με τρίποντο του Ούκιτς η διαφορά έφτασε στην ανώτερη τιμή της (52-37). Με σερί 3-0 η Αρμάνι κατέβασε τη διαφορά στο -12 (52-40) στο τέλος του δεκάλεπτου.

ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Το παιχνίδι τελείωσε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου όταν η ελληνική ομάδα πήρε διαφορά 20 πόντων (62-42) χάρις στα τρίποντα των Κάρι και Φώτση

EUROLEAGUE BASKETBALL

Ούκιτς, Γκιστ και Κάρι ήταν οι κορυφαίοι του «τριφυλλιού» με 11, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα, αλλά ο Διαμαντίδης με 11 ασίστ βοήθησε τα μέγιστα το «τριφύλλι». Ο Τζεντίλε με 14 πόντους ξεχώρισε από τους Ιταλούς, που είχαν σε κακή μέρα τους Λάνγκφορντ και Χάκετ..

*Στα υπόλοιπα σημερινά ματς, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 11/11 στην Ευρωλίγκα και πέρασε με 80-64 από το Βελιγράδι κόντρα στην Παρτιζάν, ενώ μεγάλη νίκη στην Κωνσταντινούπολη πέτυχε η Μακάμπι επί της Γαλατασαράι με 90-84.

Στον ισπανικό «εμφύλιο» η Λαμποράλ Κούτσα μπήκε το...δεξί στο Top 16, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας με 93-79 της Μάλαγα.  Τέλος, το ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της Αναντολού Εφές δεν ήταν το ιδανικότερο, καθώς η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε άνετα των Τούρκων με 84-65 στην Ισπανία.