Βόλεϊ: Νίκη για Ολυμπιακό, αποκλεισμός για τις Γυναίκες της ΑΕΚ

Τετάρτη, 18 Δεκεμβρίου 2013 22:14
UPD:22:19
EPA/Piotr Wittman

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Β΄ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ ο Ολυμπιακός, επικρατώντας εύκολα στο «Μελίνα Μερκούρη» της τσεχικής Οστράβα με 3-0 σετ (25-20, 25-21, 26-24).

Πλέον, ο πρωταθλητής Ελλάδας περιμένει την ολοκλήρωση όλων των αναμετρήσεων και στους επτά ομίλους, για να πληροφορηθεί αν θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Κυπέλλου Συνομοσπονδίας (CEV Cup).

Ο Δημήτρης Καζάζης δεν χρησιμοποίησε τους Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη για να τους έχει ξεκούραστους στο ντέρμπι με τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη, το προσεχές Σάββατο. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μενέλαος Κοκκινάκης (16 πόντοι).

Οι Τσέχοι απείλησαν μόνο στο τρίτο σετ, όταν προηγήθηκαν μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-15 και 22-20, όμως, ο Ολυμπιακός με επιθέσεις από Σωτηρίου, Κοκκινάκη και άουτ επίθεση του Μάουλερ έφτασε στο 23-22 και με τον Καλντέιρα στο 24-23, για να τελειώσει σετ και ματς με αντένα από τον Φορτ και άουτ από τον Μάουλερ.

Η γυναικεία ομάδα της ΑΕΚ, από την πλευρά της, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Τσάλεντζ Καπ χάνοντας την πρόκριση στις λεπτομέρειες από την ολλανδική Σλίντρεχτ.

Η Ένωση είχε ηττηθεί στην Ολλανδία με 3-0, στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» και απόψε ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσει την είσοδό της στους «16» της διοργάνωσης στο «χρυσό σετ».

Ο πρώτος στόχος επιτεύχθηκε, καθώς οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 3-1 (25-23, 25-21, 23-25, 27-25) και στην ισοφάριση. Στο έξτρα σετ οι Ολλανδέζες ξέφυγαν με 13-7 αλλά η Ένωση με ένα εκπληκτικό 7-1 ισοφάρισε σε 14-14, για να χάσει όμως σετ (16-14) και πρόκριση από δύο επιθέσεις των Μόλεντικ και Ντε Γουάρντ.