Βόλεϊ: Πρόκριση στο Τσάλεντζ Καπ για Εθνικό

Τρίτη, 17 Δεκεμβρίου 2013 21:29
UPD:22:32
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ

Την πρώτη πρόκριση στην ιστορία του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, που αν και ηττήθηκε στη Λευκορωσία με 3-2 από την Γκρόντνο Κομουνάλικ προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ, αφού στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει 3-1.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός ανέτρεψε την κατάσταση, καθώς βρέθηκε να χάνει με 6-2 και 8-3, ισοφάρισε σε 17-17 και προηγήθηκε με 23-24, αλλά δεν κατόρθωσε να «κλείσει» το σετ και οι Λευκορώσοι έφτασαν στο 1-0. Ίδια η κατάσταση και στη συνέχεια, με την ελληνική ομάδα να μένει πίσω με 8-2, 11-5 και τελικά να βρίσκεται στο 0-2 χάνοντας το σετ με 25-17.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη, που μείωσαν σε 2-1 (25-19), για να έρθει «κατακλυσμός» για τους γηπεδούχους στο 4ο σετ, καθώς μετά το 10-10 το σκορ εκτοξεύτηκε στο 23-11. Το 2-2 ήταν γεγονός για τον Εθνικό, με αποτέλεσμα το τελευταίο σετ να αποτελεί πια τυπική διαδικασία, αφού το συγκρότημα της Θράκης είχε ήδη προκριθεί.