Βόλεϊ: Βήμα πρόκρισης για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2013 23:13
UPD:23:22
EPA/BO AMSTRUP

Ο Εθνικός προηγήθηκε 2-0 (25-22, 26-24), αλλά οι Λευκρορώσοι δεν παράτησαν τον αγώνα και αφού μείωσαν σε 2-1 (25-20), προηγήθηκαν 16-13 στο 4ο σετ (φωτ. αρχείου).

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκανε το πρώτο για πρόκριση του στους «16», επιβληθείς ύστερα από σπουδαίο αγώνα της Κομουνάλικ Γκρόντνο στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αφού σε όλα τα σετ έγινε πολύ μεγάλη μάχη. Ο Εθνικός προηγήθηκε 2-0 (25-22, 26-24), αλλά οι Λευκρορώσοι δεν παράτησαν τον αγώνα και αφού μείωσαν σε 2-1 (25-20), προηγήθηκαν 16-13 στο 4ο σετ.

Στο σημείο εκείνο ο Σάκης Μουστακίδης πέρασε στο γήπεδο τον Κώστα Δαλακούρα αντί του αδελφού του, Ανέστη, κι εκείνος κράτησε την υποδοχή.

Η Γκρόντνο είχε τέσσερις ευκαιρίες να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και ο Εθνικός με μπλοκ των Δαλακούρα και Γραμματικάκη και επίθεση του Ράιτς πήρε σετ (31-29) και νίκη και την ερχόμενη Τρίτη θα διεκδικήσει την πρόκριση.