Επιστροφή στις νίκες για Μπάγερν

Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2013 18:53
UPD:21:57
REUTERS/MICHAELA REHLE

Η Μπάγερν συνήλθε γρήγορα από το «χαστούκι» που δέχθηκε στην έδρα της μεσοβδόμαδα από τη Μάντσεστερ Σίτι και επανήλθε στις νίκες, επικρατώντας στην «Αλιάντζ Αρένα» μς 3-1 του Αμβούργου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στην μπουντεσλίγκα.

Οι Βαυαροί, που πήραν τη νίκη με τα γκολ των Μάντζουκιτς στο 42ο, Γκέτσε στο 52ο και Σακίρι στο 90ο λεπτό (είχε μειώσει στο 87΄ ο Λασόγκα) αύξησαν τη διαφορά τους από την τρίτη και τέταρτη, Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ, που αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 (17΄ Σίπλοκ, 37΄ Φόλαντ - 44΄ Ομπαμεγιάνγκ, 67΄ Πίστσεκ) και 0-0 απέναντι στις Χόφενχαϊμ και Μάιντζ, αντίστοιχα.

Τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην έδρα του Ανόβερου έχασε η Νυρεμβέργη, που αν και προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο, δεν κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα και τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 (60΄ Μπίτενκορτ, 87΄, 90΄ Ντιούφ - 30΄ Χλούσεκ, 38΄ Ντρμιτς, 41΄ Περ Νίλσον).

Τη νίκη της ημέρας σημείωσε η Άουγκσμπουργκ που επικράτησε της Αϊντραχτ Μπραουνσβάιχ με 4-1 (23΄ πεν. Βέρχαγκ, 30΄, 33΄ Χαν, 75΄ Χαλίλ Αλτιντόπ - 48΄ Ερλ), ενώ η Χέρτα Βερολίνου νίκησε τη Βέρντερ Βρέμης με 3-2 (17΄ πεν., 26΄ Ράμος, 48΄ Ρόνι - 15΄ Πέτερσεν, 32΄ Χουντ), ενώ η Βόλφσμπουργκ επικράτησε της Στουτγκάρδης με 3-1 (38΄ Ροντρίγκες, 53΄ Ντιέγκο, 78΄ Πέρισιτς - 57΄ Βέρνερ) και παραμένει στην πέμπτη θέση.