Σάββατο, 14 Δεκεμβρίου 2013 17:14
UPD:17:22
REUTERS/DARREN STAPLES

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Άρσεναλ με σκορ 6-3.

Η νίκη στο Μόναχο επί της Μπάγερν έδωσε μεγάλη αυτοπεποίθηση στη Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε της Άρσεναλ με σκορ... πόλο (6-3) στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και πλησίασε τους πρωτοπόρους «κανονιέρηδες» στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι προηγήθηκε απέναντι στο «απορρυθμισμένο» εσχάτως συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ με γκολ του Αγουέρο στο 14΄, για να ισοφαρίσει στο 31ο λεπτό ο Γουόλκοτ.

Οι Νεγρέδο στο 39΄ και Φερναντίνιο στο 50΄ έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους «πολίτες», αλλά με το δεύτερο γκολ του ο Γουόλκοτ μείωσε σε 3-2 στο 63΄. Στο 66΄ ο Νταβίντ Σίλβα έκανε το 4-2 και στο 88΄ ο Φερναντίνιο το 5-2, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη δρόμο...

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μερτσεσάκερ μείωσε για τους Λονδρέζους σε 5-3, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε έκτο γκολ με πέναλτι του Γιάγια Τουρέ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.