NBA: Χωρίς αντίπαλο η Ιντιάνα στην Ανατολή

Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2013 11:49
UPD:12:01
USA TODAY SPORTS/BRIAN SPURLOCK

Η Ιντιάνα νίκησε και το Μαϊάμι με 90-84, αποδεικνύοντας ότι -τουλάχιστον μέχρι στιγμής- είναι η πρώτη δύναμη στην ανατολική περιφέρεια του αμερικανικού πρωταθλήματος.

Πέρυσι ηττήθηκαν στον έβδομο αγώνα από τους μετέπειτα πρωταθλητές, φέτος όμως οι Πέισερς βρυχώνται προς πάσα κατεύθυνση και «καταπίνουν» τους αντιπάλους τους στο ξεκίνημα του NBA.

Οι νικητές έκαναν το 10/10 στην απόρθητη έδρα τους κι έφτασαν στις 19 νίκες επί 22 αναμετρήσεων, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Ρόι Χίμπερτ (24 πόντοι), Πολ Τζορτζ (17) και Ντέιβιντ Γουέστ (17), την ώρα που ο Λεμπρόν Τζέιμς έμενε στους 17 πόντους με 6/16 σουτ.

Ο Κόμπι Μπράιαντ εμφανίστηκε σε καλύτερη κατάσταση στο δεύτερο φετινό παιχνίδι του, μετά την επιστροφή από τον τραυματισμό (Αχίλλειος τένοντας) που τον κράτησε εκτός δράσης για οκτώ μήνες, αλλά οι Λέικερς δεν απέφυγαν μια νέα ήττα.

Το συγκρότημα του Λος Άντζελες έχασε στην έδρα του με 114-108 από το Φοίνιξ, παρά την προσπάθεια του Μπράιαντ που σε 29 λεπτά μέτρησε 20 πόντους. Από την άλλη πλευρά, τους «Ήλιους» της Αριζόνα οδήγησε ένας εξαιρετικός Γκόραν Ντράγκιτς, που σκόραρε 31 πόντους.

NBA

Μεγάλη νίκη και για το Μιλγουόκι στο Σικάγο, με τα «Ελάφια» να δαμάζουν τους «Ταύρους» μέσα στην έδρα τους με 78-74 και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει 10 λεπτά, μετρώντας έναν πόντο (1/2 βολές, 0/1 δίποντο) και 2 λάθη.