Η... πρώην του Μόιες «πλήγωσε» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Πέμπτη, 05 Δεκεμβρίου 2013 00:17
UPD:00:23
EPA/PETER POWELL

Η Έβερτον ύψωσε... απαγορευτικό στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία νίκησε 1-0 στο «Όλντ Τράφορντ» με γκολ του Οβιέδο στο 86ο λεπτό και διέκοψε το σερί επιτυχιών που εσχάτως είχαν αρχίσει να οικοδομούν οι «κόκκινοι διάβολοι».

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόιες, που «λαβώθηκε» από τον πρώην σύλλογό του, απέχει πια 12 βαθμούς από την κορυφή της πρέμιερ λιγκ, που συμπλήρωσε 14 αγωνιστικές.

REUTERS/TOBY MELVILLE

Η Άρσεναλ νίκησε τη Χαλ με 2-0.

Στην κορυφή η Άρσεναλ διατήρησε τη διαφορά από τους διώκτες της, καθώς σημειώνοντας από ένα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου (2΄ Μπέντνερ, 47΄ Οζίλ) νίκησε τη Χαλ με 2-0 στο «Εμιρέιτς».

REUTERS/RUSSELL CHEYNE

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Τσέλσι - Σάντερλαντ.

Σταθερά στο -4 από τους «κανονιέρηδες» διατηρήθηκε η Τσέλσι, που πέρασε με το απολύτως «αγγλικό» 4-3 (17΄ Λάμπαρντ, 36΄, 62΄ Αζάρ, 84΄ αυτ. Μπάρντσλεϊ -  14΄ Άλτιντορ, 50΄ Ο΄ Σέι, 86΄ Μπάρντσλεϊ) από την έδρα της Σάντερλαντ, που είχε τον Χάρη Μαυρία εκτός αποστολής.

REUTERS/PHIL NOBLE

O Λουίς Σουάρες σκόραρε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της Λίβερπουλ στο εντυπωσιακό 5-1 απέναντι στη Νόριτς.

Στο «Άνφιλντ» ο Λουίς Σουάρες έπαιξε και για τον τραυματία Ντάνιελ Στάριτζ και δίνοντας μια μοναδική παράσταση, σκόραρε τα τέσσερα (15΄, 29΄, 35΄, 74΄) από τα πέντε γκολ της Λίβερπουλ στο εντυπωσιακό 5-1 απέναντι στη Νόριτς, με τον Τζόνσον να μειώνει στο 83΄ και στον Στέρλινγκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 88΄.

REUTERS/ANDREW WINNING

Η Τότεναμ με γκολ των Κίρικες (73΄) και Χόλτμπι (82΄) πήρε τη νίκη από τη Φούλαμ.

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει 1-0 από τη Φούλαμ (57΄ Ντεζάγκα) στο «Κρέιβεν Κότατζ», αλλά με γκολ των Κίρικες (73΄) και Χόλτμπι (82΄) πήρε τη νίκη. O Γιώργος Καραγκούνης ξεκίνησε βασικός, αλλά στο 62΄ αντικαταστάθηκε από τον Σίντγουελ.

REUTERS/EDDIE KEOGH

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε 3-2 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ.

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε 3-0 στην έδρα της Γουέστ Μπρομ (9΄ Αγουέρο, 24΄, 74΄ πεν. Τουρέ) αλλά το αυτογκόλ του Παντιλιμόν στο 85΄ και το τέρμα του Ανιτσέμπε στις καθυστερήσεις έφεραν χτυποκάρδια στους «Πολίτες», που κράτησαν εν τέλει το 3-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδι, η Σαουθάμπτον ηττήθηκε στην έδρα της από την Άστον Βίλα 2-3 (48΄ Ροντρίγκες, 69΄ Οσβάλντο - 15΄ Αγκμπολαχόρ, 64΄ Κόζακ, 80΄ Ντελφ), η Σουόνσι νίκησε τη Νιούκαστλ 3-0 (45΄+ Ντάιερ, 67΄ αυτ. Ντεμπισί, 81΄ Σέλβι), ενώ Στόουκ Σίτι και Κάρντιφ έμειναν στο 0-0.