Αγγλία: «Ηλεκτροσόκ» για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013 20:26
UPD:20:31
REUTERS/REBECCA NADEN

Την ευκαιρία να κρατηθεί κοντά στην πρωτοπόρο Άρσεναλ έχασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις από την Κάρντιφ (2-2) στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Το πρώτο ραντεβού των δύο ομάδων μετά από σχεδόν 40 χρόνια (οι «μπέμπηδες» παραμένουν αήττητοι από το 1955) άφησε χαμογελαστούς τους γηπεδούχους. Ο Ρούνι έδωσε το προβάδισμα στους «κόκκινους διάβολους» στο 15΄, αλλά στο 33΄ ο Κάμπελ ισοφάρισε. Πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, όμως, ο Εβρά (45΄) έβαλε και πάλι μπροστά τη Γιουνάιτεντ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κιμ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2), χάρις στο οποίο το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μόιες έμεινε 7 βαθμούς πίσω από τους «κανονιέρηδες» (28 έναντι 21).