Ιταλία: Στο ρετιρέ η Γιουβέντους

Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013 18:35
UPD:18:39
REUTERS/GIAMPIERO SPOSITO

Έστω και προσωρινά (η Ρόμα παίζει αύριο με την Κάλιαρι) η Γιουβέντους πέρασε στην κρουφή της βαθμολογίας της Serie A, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Λιβόρνο με 2-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μέσα σε 12 λεπτά στην επανάληψη (64΄, 75΄) η «μεγάλη κυρία» έφτασε στην εκτός έδρας νίκη, χάρις στα τέρματα των Γιορέντε και Τέβεζ. Η Σαμπντόρια κρατούσε μέχρι το 90ο λεπτό το πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στη Λάτσιο με το γκολ του Σοριάνο στο 67΄, αλλά στις καθυστερήσεις ο Τσανά αισοφάρισε για τους «λατσιάλι» και το ματς τελείωσε ισόπαλο 1-1.

Πολύ μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Σασουόλο, στην προσπάθεια που καταβάλλει για να παραμείνει στην κορυφαία καρηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος. Με τα τέρματα των Ζαζά και Μπεράρντι σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (64΄-67΄) οι γηπεδούχοι επικράτησαν 2-0 της Αταλάντα.

Η Τορίνο είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στην Κατάνια, την οποία συνέτριψε με 4-1. Ο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ στο 10΄, ο Ελ Καντούρι πέτυχε δύο γκολ (34΄ και 61΄), ενώ ενδιαμέσα ο Μοράτι (58΄) είχε κάνει το 3-1. Ο Σεμπαστιάν Λέτο είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους στο 50ο λεπτό.

Με γκολ του Έρτο στο 34΄ η Ουντινέζε έκανε την έκπληξη κι επικράτησε 1-0 της Φιορεντίνα.