Επίδειξη δύναμης της Ρεάλ στο «Μεντιτεράνι»

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 23:30
UPD:24/11/2013 15:51
REUTERS/FRANCISCO BONILLA

«Πολυβόλο» η Ρεάλ Μαδρίτης, διέλυσε στο «Μεντιτεράνι» την Αλμερία με 5-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην πριμέρα ντιβισιόν και έφτασε, προσωρινά, την Ατλέτικο Μαδρίτης στη δεύτερη θέση.

Ο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και αφού οι «μερένγκες» αντιπαρήλθαν στην πίεση των γηπεδούχων, έφτασαν στο 0-2 με τον Μπενζεμά στο 61΄ και όλα έγιναν εύκολα στη συνέχεια.

Οι Μπέιλ (72΄), Ίσκο (74΄) και Μοράτα (80΄) μετέτρεψαν σε θρίαμβο την τέταρτη συνεχή νίκη της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, που πάντως είδε με τον Ρονάλντο να αποχωρεί λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης με ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι.

Λίγο νωρίτερα η Σοσιεδάδ είχε επικρατήσει στο «Ανοέτα» της Θέλτα με το εκπληκτικό 4-3, χάρις στο «πόκερ» του Κάρλος Βέλα που πέτυχε όλα τα γκολ των Βάσκων (!), σκοράροντας στο 6ο, 61ο, 78ο και 81ο λεπτό, κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βρεθεί να χάνουν 3-1 από τα γκολ των Ραφίνια (23΄, 57΄ Ραφίνια) και Άλεξ Λόπες (28΄).