Ασυγκράτητη η Άρσεναλ, νίκησε και τη Σαουθάμπτον

Σάββατο, 23 Νοεμβρίου 2013 19:22
UPD:19:28
REUTERS/DYLAN MARTINEZ

Και τα δύο τέρματα των «κανονιέρηδων» σημείωσε ο Ολιβιέ Ζιρού, στο 22ο και 86ο λεπτό με πέναλτι.

Διαφορά τεσσάρων βαθμών απέκτησε η Άρσεναλ από τη Λίβερπουλ, μετά τη νίκη με 2-0 επί της Σαουθάμπτον στο «Εμιρέϊτς» στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην πρέμιερ λιγκ.

Παρά την ήττα οι «Άγιοι» έπαιξαν πολύ καλά, έχασαν ευκαιρίες και δικαιολόγησαν την εντυπωσιακή πορεία τους, αλλά δεν κατόρθωσαν να παύσουν την αρνητική παράδοση στην έδρα της αντιπάλου τους, όπου μετρούν 14 ήττες και 5 ήττες στους τελευταίους 19 αγώνες τους, από το 1987.

Και τα δύο τέρματα των «κανονιέρηδων» σημείωσε ο Ολιβιέ Ζιρού, που διανύει περίοδο φόρμας, στο 22ο και 86ο λεπτό με πέναλτι. Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Σουόνσι με 2-1 (56΄ αυτ. Χιουζ, 80΄ Σέλβι - 64΄ Πάρκερ) στο Λονδίνο επί της Φούλαμ (εκτός αποστολής ο Γιώργος Καραγκούνης), ενώ η Κρίσταλ Πάλας νίκησε 1-0 με γκολ του Μπάναν (81΄) στην έδρα της Χαλ και πήρε βαθμολογικό οξυγόνο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Νιούκαστλ νίκησε τη Νόριτς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με 2-1 (2΄ Ρεμί, 38΄ Γκουφράν - 80΄ Φερ), ενώ η Στόουκ Σίτι επικράτησε της Σάντερλαντ 2-0, με γκολ των Άνταμ (30΄) και Ν΄Ζοζί (81΄).