Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2013 11:27
UPD:11:31
USA Today Sports/Jasen Vinlove

Ο Σέρχιο Αγουέρο έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό.

Η Αργεντινή νίκησε τη Βοσνία με 2-0 σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη επί αμερικανικού εδάφους και συγκεκριμένα στο Σεντ Λούις, στέλνοντας μήνυμα στους Βαλκάνιους ότι στο Μουντιάλ της Βραζιλίας τα πράγματα δεν θα είναι τόσο εύκολα όσο στην προκριματική φάση.

Η «σελέστε» του Αλεχάντρο Σαμπέγια σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έχοντας πάντως τον ίδιο σκόρερ. Ο Σέρχιο Αγουέρο έκανε το 1-0 στο 40ο λεπτό, ενώ ο άσσος της Μάντσεστερ Σίτι διπλασίασε στο 66΄ διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Σε άλλο φιλικό αγώνα, που πραγματοποιήθηκε στο Λονδίνο, η Ιταλία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Νιγηρία. Για τη «σκουάντρα ατζούρα», που προηγήθηκε αλλά ύστερα βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή, σκόραραν οι Ρόσι (12΄) και Τζακερίνι (47΄), ενώ τα τέρματα των Αφρικανών πέτυχαν οι Ντίκε (35΄) και Αμεόμπι (39΄).