Τένις: Η τελευταία «κούπα» της σεζόν στον Τζόκοβιτς

Τρίτη, 12 Νοεμβρίου 2013 00:36
UPD:09:59
REUTERS/TOBY MELVILLE

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τη φετινή περίοδο ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος με τη νίκη του επί του Ράφα Ναδάλ στον μεγάλο τελικό του ATP World Tour Finals στο Λονδίνο έκανε το repeat και έστειλε μήνυμα στον Ισπανό ότι το 2014 θα πρέπει να «ματώσει» την πρώτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Στο τελευταίο τουρνουά της χρονιάς, ο Σέρβος επικράτησε 2-0 (6-3, 6-4) του Ίβηρα αντιπάλου του και έφτασε στις 22 σερί νίκες, παραμένοντας αήττητος από τον Σεπτέμβριο. Ο «Νόλε» ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 γκέιμ, όμως έχασε την ευκαιρία για διπλό μπρέικ με αποτέλεσμα ο Ναδάλ να αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει, αλλά ως εκεί...

ATPWORLDTOUR

Το καλύτερο game του τελικού

Οι δηλώσεις του Νόβακ Τζόκοβιτς μετά τον τελικό

Οι δηλώσεις του Ράφα Ναδάλ μετά τον τελικό

Ο Τζόκοβιτς κυριάρχησε και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, έκανε το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και πήρε προβάδισμα με 2-1, που αποδείχθηκε αρκετό για να του δώσει τη νίκη, αφού κράτησε το σερβίς του και τελικά πήρε μια άνετη νίκη επί του μεγάλου αντιπάλου του, ύστερα από έναν αγώνα που διήρκεσε μία ώρα και 38 λεπτά.