«Επτάσφαιρη» η Ρεάλ «γάζωσε» την άτυχη Σεβίλη

Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2013 01:01
UPD:10:21
REUTERS/SUSANA VERA

Ποδοσφαιρική πανδαισία στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» τη νύχτα της Τετάρτης, όπου ύστερα από ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε τη Σεβίλη με 7-3 για την 11η αγωνιστική στην πριμέρα ντιβισιόν και έφτασε στους 25 βαθμούς.

Το σκορ, πάντως, αδικεί κατάφωρα την ομάδα της Ανδαλουσίας, αφού το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι θα μπορούσε κάλλιστα να έχει σημειώσει τουλάχιστον άλλα δύα γκολ, είχε χαμένο πέναλτι (εφεύρεση του βοηθού) με τον Ιβάν Ράκιτιτς στο 64΄ για να μειώσει σε 6-4 και είδε να της αποβάλλεται ο Στεφάν Μπια στο 77ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα τέρματα του Γκάρεθ Μπέιλ (13΄, 27΄) και έφτασαν στο 3-0 με πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 32΄.  Η Σεβίλη ανασυντάχθηκε όμως και με δύο γκολ σε ένα δίλεπτο, από τους Ράκιτιτς επίσης με πέναλτι στο 38΄ και Κάρλος Μπάκα στο 40΄ έκλεισαν το ημίχρονο στο 2-3.

Ο Καρίμ Μπενζεμά έκανε το 4-2 στο 53΄, ο Ρονάλντο το 5-2 στο 60΄ και ο Ράκιτιτς μείωσε εκ νέου στο 63΄, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τους Ρονάλντο στο 72΄ (χατ-τρικ) και Μπενζεμά στο 80΄.

REAL MADRID C.F.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η έκπληξη σημειώθηκε στο «Μεστάγια», όπου η ουραγός Αλμερία, χωρίς νίκη στους πρώτους δέκα αγώνες της, νίκησε 2-1 τη Βαλένθια με ανατροπή.

Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν με πέναλτι του Ζόνας στο 33΄ αλλά οι Μάρκο Τορσιλιέρι (61΄) και Αλέιξ Βιδάλ (69΄) χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Φρανθίσκο, που ήταν η πρώτη στην καριέρα του 35χρονου τεχνικού, ο οποίος εργαζόταν στα τμήματα υποδομής του συλλόγου πριν αναλάβει την πρώτη ομάδα.

Ανατροπή είχαμε και στο Βαγιαδολίδ, όπου η ομώνυμη γηπεδούχος ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (76΄ Ντάνιελ Λάρσον, 79΄ Χάβι Γκέρα - 16΄, 53΄ Αντουάν Γκριζμάν), αν και 14 λεπτά πριν το τέλος έχανε με 2-0.

Η Οσασούνα, τέλος, νίκησε τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-1. Η ομάδα από την Παμπλόνα προηγήθηκε 3-0 με τους Μάτε Όιερ (1΄), Οριόλ Ριέρα (13΄) και Ρομπέρτο Μοράλες (58΄), έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη του Μιγκέλ-Άνχελ Ντε Λας Κουέβας στο 66΄ και είδε την αντίπαλό της να μειώνει στο 71΄ με τον Αλεχάντρο Γκάλβεθ.