Νοκ-άουτ και ο Πανθρακικός στο Κύπελλο

Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2013 18:39
UPD:18:43
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο Πανθρακικός έγινε η τρίτη ομάδα από τη Σούπερ Λίγκα που αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας (προηγήθηκαν ΠΑΣ Γιάννινα και Λεβαδειακός), καθώς ηττήθηκε με 4-1 στα πέναλτι από τη Νίκη Βόλου, στην Κομοτηνή.

Η πρώτη αναμέτρηση είχε λήξει με νικήτρια 2-1 την ομάδα της Μαγνησίας, σκορ που επαναλήφθηκε σήμερα υπέρ των «Ακριτών» και δεν άλλαξε στην παράταση. Το συγκρότημα του Άκη Μάντζιου πήρε προβάδισμα πρόκρισης από πολύ νωρίς, καθώς στο 16΄ ο Τζάνης και στο 32΄ ο Ιγκόρ έκαναν το 2-0.

Στο 80ο λεπτό, όμως, ο Ανιέτε μείωσε σε 2-1 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, όμως στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι και η πρόκριση κρίθηκε στα χτυπήματα από τα 11 μέτρα.

Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αλάνθαστοι από την άσπρη βούλα, την ώρα που οι γηπεδούχοι είδαν τον Πόποβιτς να σουτάρει στο δοκάρι στο πρώτο πέναλτι, και τον Ιγκόρ να πετά άουτ την μπάλα στο τρίτο.