Επιβλητικός ο Ολυμπιακός νίκησε και τη φιλόδοξη Γαλατασαράι 78-67
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2013 23:44
UPD:25/10/2013 00:04
EPA/ANADOLU AGENCY BERK OZKAN

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 78-67 στο «Αμπντί Ιπεκτσί» τη Γαλατασαράι.

Ρουτίνα έχουν καταντήσει για τον Ολυμπιακό οι αγώνες στην Κωνσταντινούπολη, καθώς οι τουρκικές ομάδες έχουν γίνει οι καλύτεροι... «πελάτες» του πρωταθλητή Ευρώπης. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το νόμο τους απέναντι και στη Γαλατασαράι, την οποία νίκησαν με 78-67 στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και σημείωσαν τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Τούρκους, τους οποίους περιόρισε σε 7 πόντους για περίπου 8 λεπτά. Με καλή κυκλοφορία και τον Σπανούλη στην καλύτερη εμφάνισή του στη νέα σεζόν (12 πόντοι στο δεκάλεπτο), μετέτρεψαν στο 8ο λεπτό το εις βάρος τους 4-7 σε 19-7.

Στη δεύτερη περίοδο, με τους Πέτγουεϊ (2/2 τρίποντα) και Σλούκα (1) να «εκτελούν» από τα 6.75 έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +16 (36-20), στο 17ο λεπτό. Μια μικρή πτώση στην απόδοση του Ολυμπιακού επέτρεψε στους Τούρκους, που εκτέλεσαν 24 βολές στο πρώτο ημίχρονο (!) έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων, να μειώσουν στους 12 (30-42).

EUROLEAGUE BASKETBALL

Η Γαλατασαράι βρήκε λύσεις από τα 6.75 από τους Κοκσάλ (1) και Αρόγιο (2) και μείωσε ακόμη περισσότερο στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά αρχικά το τρίποντο του Λοτζέσκι στο 23΄ (45-36) και οι 5 διαδοχικοί πόντοι του Πέτγουεϊ (τρεις βολές από φάουλ και φόλοου κάρφωμα) κράτησαν τον Ολυμπιακό σε απόσταση ασφαλείας ως το 27΄ (47-56).

OLYMPIACOS BC

Η καλύτερη φάση του αγώνα Γαλατασαράι - Ολυμπιακός έγινε στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τον Κώστα Σλούκα να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Σέντρικ Σίμονς ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στο καλάθι των Τούρκων.

Η καλύτερη φάση της αγωνιστικής με πρωταγωνιστές τους Αρόγιο και Τζαγουάι

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0, μετά από τεχνική ποινή και στον Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία (είχε προηγηθεί στον Σίμονς), για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του ο Αρόγιο 1.5 λεπτό πριν τη λήξη (57-56), αλλά Σπανούλης και Μάντζαρης έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στην τελευταία περίοδο (59-57).

Η ατμόσφαιρα στο Αμπντί Ιπεκτσί ήταν "καυτή" κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά στο τέλος ακόμα και οι Τούρκοι χειροκρότησαν τους Πρωταθλητές Ευρώπης για την άξια νίκη τους.

Στη συνέχεια, ο Ντάνστον περιόρισε τη δράση του Τζαβάι, Πρίντεζης και Λοτζέσκι «εκτέλεσαν» από τα 6.75 και έκαναν το 72-65 στο 37΄, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό σε μια μεγάλη νίκη επί της ιδιαίτερα φιλόδοξης τουρκικής ομάδας.