Serie A: Ομάδα για τίτλο η Ρόμα, 5-0 τη Μπολόνια

Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου 2013 23:49
UPD:30/09/2013 00:10
Reuters/TONY GENTILE

Το απόλυτο στη Serie A εξακολουθεί να κατέχει η Ρόμα. Η ομάδα της πρωτεύουσας έπαιξει για ένα ημίχρονο και νίκησε 5-0 τη Μπολόνια, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Σε «παράσταση για ένα ρόλο» μετέτρεψε το παιχνίδι η ομάδα του Γκαρσία, καθώς «καθάρισε» το ματς από το πρώτο 30λεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 3-0. Με το Βασίλη Τοροσίδη στην αρχική ενδεκάδα, οι «Ρωμαίοι» προηγήθηκαν στο 8΄ με τον Φλορέντσι, στο 17΄ ο Τζερβίνιο έκανε το 2-0 και στο 26΄ ο Μπενάτια έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.  Στο δεύτερο μέρος οι «Ρωμαίοι» έκαναν συντήρηση δυνάμεων, ωστόσο, κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ με τους Τζερβίνιο και Λάζιτς.

Οι «ροσομπλού» δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσουν. Ο Παναγιώτης Κονέ, που ξεκίνησε στην ενδεκάδα κυμάνθηκε σε «ρηχά νερά», ενώ στο 46΄ μπήκε αλλαγή και ο Χριστοδουλόπουλος, που δεν φάνηκε.