Ισπανία: Ισόπαλες Αλμερία και Λεβάντε

Σάββατο, 21 Σεπτεμβρίου 2013 21:10
UPD:21:18

Αν και προηγήθηκε 2-0 η Αλμερία δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη εφετινή της νίκη στην πριμέρα ντιβιζιόν. Η Λεβάντε ισοφάρισε και το ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

Με το Λουκά Βύντρα βασικό σε όλο το 90λεπτο η ομάδα της Βαλένθια κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πάρει την 3η ισοπαλία σε 5 παιχνίδια στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος (έχει ακόμη μία νίκη και μία ήττα).

Με το γκολ-πέναλτι του Βέρθα στο 45΄ οι γηπεδούχοι μπήκαν με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, ενώ με το... καλημέρα στην επανάληψη πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Σούσο (51΄).

Η αποβολή του Κριστιάν Φερνάντες στο 54΄, όμως, άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού. Ο ποδοσφαιριστής της Αλμερία υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ελ Ζαρ και στο 60΄ ο Ντιόπ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς νίκη (τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες) μετά από 5 αγωνιστικές.