Ευρωμπάσκετ: Προκρίθηκε στους «8» η Κροατία

Σάββατο, 14 Σεπτεμβρίου 2013 18:06
UPD:18:25
EPA/GEORGI LICOVSKI

Η Κροατία έγινε η 4η ομάδα που πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ, μετά τη σημερινή της νίκη επί της Ιταλίας με 76-68.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν «βολεύει» καθόλου την ελληνική ομάδα, η οποία πρέπει να κάνει υποχρεωτικά το 2Χ2 στα εναπομείναντα ματς που έχει να δώσει, αρχής γενομένης από το αποψινό με τη Σλοβενία.

Με 4.000 οπαδούς στο πλευρό τους οι Κροάτες κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά που βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα με 17-8, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13 πόντους (13-26).

Η είσοδος του Ντρέιπερ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της ομάδας του Ρέπεσα και παρά το γεγονός ότι ο Τόμιτς «φορτώθηκε» γρήγορα με τρία φάουλ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να κλείσει το ημίχρονο στο -5 (31-36).

FIBAEUROPETV

Η αντεπίθεση της Κροατίας συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 23΄ με 41-40 κι έκτοτε δεν το έχασε ποτέ.  Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (57-45) υπέρ της Κροατίας, με το επί μέρους σκορ της περιόδου να κλείνει στο 26-9!

Η τελευταία περίοδος ήταν «παράταση για ένα ρόλο», με τους παίκτες της «χρβάτσκα» να ανεβάζουν τη διαφορά στο +15 (61-46) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι Ιταλοί έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια και 2.44'΄ πριν τη λήξη μείωσαν στο -4 (70-66), ενώ έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά, μη εκμεταλλευόμενη την αστοχία και το άγχος που κυρίευσε τους Κροάτες.

Ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κροατίας, ενώ ο Ντατόμε με 24 δεν μπόρεσε να οδηγήσει την Ιταλία στη νίκη.