Μουντιάλ 2014: Ολλανδία και Ιταλία «τσέκαραν» για Βραζιλία

Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2013 23:59
UPD:11/09/2013 12:46
REUTERS/ALBERT GEA

Η Ολλανδία εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μετά το 2-0 επί της Ανδόρας.

Η πρόκριση των Ολλανδίας, Ιταλίας και μαθηματικά στην τελική φάση του Μουντιάλ της Βραζιλίας και η νίκη του Λουξεμβούργου επί της Βόρειας Ιρλανδίας ήταν τα γεγονότα που «σημάδεψαν» την αποψινή βραδιά.

Στη Λα Βέγια η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ έπαιξε όσο χρειάστηκε για τη νίκη, την οποία κατάκτησε με τα γκολ του Ρόμπι Φαν Πέρσι στο 50ο και 54ο λεπτό. Η Ολλανδία έφτασε στους 22 βαθμούς, οκτώ περισσότερους από την Ουγγαρία δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη και πήρε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου.

Για τη δεύτερη θέση, που οδηγεί στα πλέι οφ, υπάρχει πια «μπλέξιμο». Η Τουρκία νίκησε 2-0 τη Ρουμανία στο Βουκουρέστι και την έφτασε στους 13 βαθμούς, έτσι τα πάντα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις.

Από την πλευρά της, η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε 2-1 της Τσεχίας στο Τορίνο και διατήρησε τη διαφορά των επτά βαθμών από τη δεύτερη, Βουλγαρία. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με τον Κόζακ στο 19΄, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επανάληψη και «γύρισαν» το ματς σε ένα τετράλεπτο με τα γκολ των Κελίνι στο 51ο και Μπαλοτέλι (πέναλτι) στο 54ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα:

1ος όμιλος: ΠΓΔΜ-Σκοτία 1-2, Ουαλία-Σερβία 0-3

2ος όμιλος: Αρμενία-Δανία 0-1, Μάλτα-Βουλγαρία 1-2, Ιταλία-Τσεχία 2-1

3ος όμιλος: Καζακστάν-Σουηδία 0-1, Αυστρία-Ιρλανδία 1-0, Νήσοι Φαρόε-Γερμανία 0-3

4ος όμιλος: Ρουμανία-Τουρκία 0-2, Ουγγαρία-Εσθονία 5-1, Ανδόρα-Ολλανδία 0-2

5ος όμιλος: Ισλανδία-Αλβανία 2-1, Νορβηγία-Ελβετία 0-2, Κύπρος-Σλοβενία 0-2

6ος όμιλος: Ρωσία-Ισραήλ 3-1, Λουξεμβούργο-Β. Ιρλανδία 3-2

7ος όμιλος: Λιθουανία-Λιχτενστάιν 2-0, Ελλάδα-Λετονία 1-0, Σλοβακία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-2

8ος όμιλος: Σαν Μαρίνο-Πολωνία 1-5, Ουκρανία-Αγγλία 0-0

9ος όμιλος: Γεωργία-Φινλανδία 0-1, Λευκορωσία-Γαλλία 2-4