Τσάμπιονς Λιγκ: Πρόκριση-«θρίλερ» στους ομίλους για Σέλτικ

Τετάρτη, 28 Αυγούστου 2013 23:59
UPD:29/08/2013 02:23
REUTERS/RUSSELL CHEYNE

Με γκολ του Φόρεστ στις καθυστερήσεις, η Σέλτικ νίκησε στη Γλασκόβη τη Σαχτέρ Καραγκάντι από το Καζακστάν με 3-0, ανατρέποντας το 0-2 της πρώτης αναμέτρησης και προκρίθηκε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σκορ για την πρωταθλήτρια Σκοτίας είχε ανοίξει ο Κόμονς στο 45΄, ενώ ο Γιώργος Σαμαράς ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με το γκολ που σημείωσε στο 48ο λεπτό.

CELTICFC

Ο προπονητής της Σέλτικ Νιλ Λένον σχολιάζει τον αγώνα

Στην Ισπανία, η Σοσιεδάδ νίκησε και στο δεύτερο ματς τη Λιόν με 2-0 (67΄,90΄+ Βέλα) και μπήκε πανηγυρικά στους ομίλους, ενώ η Μίλαν ξεπέρασε με το εμφατικό και πειστικό 3-0 την Αϊντχόφεν (9΄, 77΄ Μπόατενγκ, 55΄ Μπαλοτέλι), μετά το 1-1 στο «Φίλιπς Στάντιον».

Άνετη πρόκριση και για τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που νίκησε στη Ρωσία την πορτογαλική Πάσος Φερέιρα με 4-2 (29΄,48΄ Ντάνι, 66΄ Μπουχάροφ, 78΄ πεν. Αρσάβιν - 67΄ Ζοσέ, 83΄ Καρλάο) και ζευγάρωσε τις «τεσσάρες» (4-1 στο πρώτο παιχνίδι).

Η τσεχική Βικτόρια Πλζεν, τέλος, μετά το 3-1 στην έδρα της νίκησε και στη Σλοβενία τη Μάριμπορ, με 1-0 (3΄ Τετσλ) και θα δηλώσει επίσης «παρούσα» στην αυριανή κλήρωση των ομίλων.

Μετά τους αποψινούς αγώνες οριστικοποιήθηκαν οι 32 θέσεις των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ για την περίοδο 2013-2014, με τον πρωταθλητή Ελλάδας, Ολυμπιακό, να βρίσκεται στο 3ο από τα 4 γκρουπ δυναμικότητας.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Μπάγερν Μονάχου, Μπαρτσελόνα, Τσέλσι, Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άρσεναλ, Πόρτο, Μπενφίκα

2ος όμιλος: Ατλέτικο Μαδρίτης, Σαχτάρ Ντόνετσκ, Μίλαν, Σάλκε, Μαρσέιγ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Παρί Σεν Ζερμέν, Γιουβέντους

3ος όμιλος: Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, Μάντσεστερ Σίτι, Άγιαξ, Μπορούσια Ντόρτμουντ, Βασιλεία, Ολυμπιακός, Γαλατασαράι, Λεβερκούζεν

4ος όμιλος: Κοπεγχάγη, Νάπολι, Άντερλεχτ, Σέλτικ, Στεάουα Βουκουρεστίου, Βικτόρια Πλζεν, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Αούστρια Βιένης