Ισπανία: «Δύο στα δύο» για Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης

Δευτέρα, 26 Αυγούστου 2013 00:12
UPD:09:47
REUTERS/JON NAZCA

Ο παίκτης της Μπαρτσελόνα Αντιάνο Κορέια πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ που πέτυχε στον αγώνα με τη Μάλαγα.

Χωρίς τον Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα δεν είναι, σίγουρα, το ίδιο θεαματική και παραγωγική, σε κάθε περίπτωση όμως παραμένει αποτελεσματική.

Έτσι, με γκολ του Αντιάνο Κορέια στο 44ο λεπτό οι πρωταθλητές Ισπανίας νίκησαν με 1-0 στο «Ροσαλέδα» τη Μάλαγα, η οποία άξιζε σίγουρα κάτι καλύτερο αλλά της το στέρησε ο Βίκτορ Βαλντές με τις αποκρούσεις του.

Νωρίτερα, μια εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο Ατλέτικο Μαδρίτης κατανίκησε στο «Βιθέντε Καλντερόν» τη Ράγιο Βαγεκάνο με 5-0 και όπως οι «μπλαουγκράνα» συμπλήρωσε δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές της πριμέρα ντιβισιόν.

Για τους «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε δύο γκολ σημείωσε ο Ραούλ Γκαρσία (16΄, 90΄) κι από ένα οι  Ντιέγκο Κόστα (20΄), Αρντά Τουράν (34΄) και Τιάγκο (53΄).

Στο «Θιουτάτ ντε Βαλένθια», τέλος, Λεβάντε και Σεβίλη έμειναν στο 0-0.