Ισπανία: Νίκη με ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ

Κυριακή, 25 Αυγούστου 2013 12:06
UPD:13:54

Η Βαγιαδολίδ προηγήθηκε στο «Ελ Μαδριγάλ» και μάλιστα από νωρίς, αλλά δεν κατόρθωσε να αποφύγει την ήττα από τη Βιγιαρεάλ, που επανέκαμψε και τελικώς επιβλήθηκε της αντιπάλου της με 2-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην πριμέρα ντιβισιόν.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «νεοφώτιστους» γηπεδούχους ανοίγοντας το σκορ με τον Χάβι Γκέρα μόλις στο 4ο λεπτό. Το «κίτρινο υποβρύχιο», όμως, κατόρθωσε να ισοφαρίσει πριν λήξει το ημίχρονο με πέναλτι του Τζιοβάνι Ντος Σάντος στο 38΄, για να φτάσει τελικώς στη νίκη και το τρίποντο με γκολ του Κάνι στο 84΄.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η δεύτερη νίκη επί ισάριθμων αναμετρήσεων στο πρωτάθλημα για τη Βιγιαρεάλ, που μαζί με την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε βρίσκονται στην κορυφή της πριμέρα ντιβισιόν