«Σεφτέ» με νίκη η Λίβερπουλ

Σάββατο, 17 Αυγούστου 2013 17:02
UPD:17:07
REUTERS/DARREN STAPLES

H Λίβερπουλ, επικράτησε 1-0 της Στόουκ Σίτι. Στη φωτογραφία, απόκρουση του Μπεγκοβιτς.

Με το...δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της πρέμιερ λιγκ η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 1-0 της Στόουκ Σίτι.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο γκολκίπερ των «κόκκινων», Σιμόν Μινιολέ, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Γουόλτερς στο 90ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του Μερσεϊσάιντ την πρώτη της νίκη σε πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος μετά από το 2008!

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστιες ευκαιρίες στη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος λίγο έλλειψε να «τιμωρηθούν», αλλά ο Βέλγος τερματοφύλακας αποδείχθηκε «κέρβερος». Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ντάνιλε Στάριτζ στο 37ο λεπτό.

Ο διαιτητής Μάρτιν Άτκινσον ελέγχει το σύστημα Hawk Eye (τεχνολογία γραμμής) πριν την έναρξη της αναμέτρησης μεταξύ Λίβερπουλ και Στόουκ Σίτι.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 22ης πρέμιερ λιγκ, χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά το Hawk Eye (τεχνολογία γραμμής).