Νέα ευρωπαϊκή ήττα στα Πηγάδια για την Ξάνθη

Οι «Ακρίτες» έχασαν από τη Σταντάρ Λιέγης με 2-1 και είναι σε μειονεκτική θέση
Πέμπτη, 01 Αυγούστου 2013 23:29
UPD:02/08/2013 09:25
ICON PRESS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Δύο ήττες στους ισάριθμους φετινούς ευρωπαϊκούς αγώνες της μετρά πια η Ξάνθη στα Πηγάδια, καθώς μετά τη Λίνφιλντ έχασε απόψε και από τη Σταντάρ Λιέγης, με 2-1, στο πλαίσιο του γ΄ προκριματικού γύρου στο Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ξάνθη έδωσε αρκετό χώρο στους σαφώς εμπειρότερους Βέλγους, η Σταντάρ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκε στο 18ο λεπτό, όταν ο Μπιά με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.

Μετά την επίτευξη του γκολ, όμως, οι Βέλγοι ήταν εκείνοι που οπισθοχώρησαν και η Ξάνθη, που εν τω μεταξύ είχε αρχίσει να πιέζει, ισοφάρισε στο 36΄ με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας απέκτησε καλύτερο ρυθμό, με την Σταντάρ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 53΄, όταν ο Κυριακίδης απέκρουσε το πέναλτι του Μπιά.

Η αποβολή του Μπέρτου όμως (δεύτερη κίτρινη) στο 69΄ άλλαξε τις ισορροπίες, η βελγική ομάδα πίεσε για να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή της και στο 74΄ έφτασε στο δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του Μπουλό και βρίσκεται πια πολύ κοντά στην πρόκριση.