Πόλο: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 25 Μαΐου 2013 21:05
UPD:23:20
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 8-7 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ.

Το 25ο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγυρίζει η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 8-7 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον τέταρτο τελικό των πλέι οφ, σημείωσαν την τρίτη νίκη τους επί του ΝΟΒ (3-1) και επέστρεψαν στην κορυφή του ελληνικού πόλο, κάνοντας ταυτόχρονα το νταμπλ.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 2-2, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν τρία «αναπάντητα» γκολ για το ΝΟΒ, που προηγήθηκε 5-2 στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Ο Μάγιαρακ μείωσε, αλλά ο Τίγκας διατήρησε το προβάδισμα των τριών τερμάτων υπέρ της Βουλιαγμένης ως το ημίχρονο (6-3).

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο τρίτο οκτάλεπτο, καθώς η άμυνά του έκλεισε τους διαδρόμους προς την εστία του Δεληγιάννη, ενώ πέτυχε τρία σερί τέρματα χωρίς να δεχθεί κανένα και ισοφάρισε σε 6-6, ωστόσο έχασε τον Μάγιαρακ, ο οποίος αποβλήθηκε με αντικατάσταση και κόκκινη κάρτα, επειδή έβρισε τον διαιτητή Μοίραλη.

Ο Δελακάς έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό στη διάρκεια του 4ου οκταλέπτου, ενώ ο Κολόμβος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων (6-8) στους Πειραιώτες, 1.35΄΄ πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Γούνας μείωσε σε 7-8, ένα λεπτό πριν τη λήξη, αλλά ο ΝΟΒ, που έχασε με τρεις ποινές τους Τίγκα, Κομάντινα και Ελμισιάν, δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο «θρόνο» του ύστερα από ανάπαυλα ενός έτους.