Ο Άρης ισοφάρισε τον Πανιώνιο

Πέμπτη, 23 Μαΐου 2013 21:49
UPD:22:32
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ

Ο παίκτης του Άρη Δημήτρης Βεργίνης (δεξιά) μαρκάρει τον παίκτη του Πανιωνίου Γιάννη Αθηναίου (αριστερά) κατά την διάρκεια του αγώνα Άρης - Πανιώνιος για τα πλέι όφ των θέσεων 1-8 του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ στο «Αλεξάνδρειο».

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η προημιτελική σειρά της Α1 ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Άρη, καθώς οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν σε 1-1 επικρατώντας στο «Αλεξάνδρειο» των «κυανέρυθρων» με 75-66. Πλέον, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο αγώνα, που θα διεξαχθεί το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66

Ο Πανιώνιος δεν έδωσε συνέχεια στο καλό ξεκίνημά του, όταν προηγήθηκε 7-4 στο 3΄, καθώς η επιλογή του Βαγγέλη Αγγέλου να περάσει την μπάλα κοντά στη ρακέτα λειτούργησε. Ο Άρης δημιούργησε επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε 17-9 και 24-13 στο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στο ίδιο διάστημα.

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση αντιστράφηκε: ο Άρης υπέστη επιθετική αφλογιστία, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος που με σερί 11-2 πλησίασε στο καλάθι (24-26) και δεν πτοήθηκε λίγο αργότερα, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-25, καθώς με δυνατή άμυνα έκλεισε το ημίχρονο στον πόντο (32-33) και αργότερα ισοφάρισε σε 36-36.

Προβάδισμα πάντως δεν μπορούσε να πάρει και αυτό το αξιοποίησαν οι «κίτρινοι», που βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση διατηρούσαν ένα προβάδισμα πλησίον των δέκα πόντων. Στο 34΄ η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε με τρίποντο του Κις στους 6 πόντους και λίγο αργότερα στους τρεις (57-60), με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και κάρφωμα του Μπόγρη.

Οι παίκτες του Άρη όμως αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και πήραν εύκολους πόντους, την ώρα που οι αντίπαλοί τους επιχειρούσαν να μειώσουν με… γιουρούσια και όχι με οργανωμένο μπάσκετ, εξ ου και το τελικό αποτέλεσμα.