Έκανε το πρώτο βήμα ο Πανιώνιος

Τρίτη, 21 Μαΐου 2013 21:53
UPD:22/05/2013 00:13
Icon/ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΙΑΚΟΣ

Φάση από τον αγώνα μπάσκετ ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Αρη για τα πλέι οφ της Α1 ανδρών.

Ο Πανιώνιος έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ στην Α1, μετά τη νίκη του στη Νέα Σμύρνη επί του Άρη με 80-79 στην παράταση. Οι «κυανέρυθροι» χρειάζονται ακόμη μία νίκη, την οποία θα επιδιώξουν να κατακτήσουν στην αναμέτρηση του «Αλεξάνδρειου», την Πέμπτη.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 38-26, 51-43, 66-66 (κ.δ.), 80-79

Ο Πανιώνιος φάνηκε ότι θα έχει ένα εύκολο βράδυ, καθώς με «πρώτο βιολί» στην επίθεση τον Παππά και τους φιλοξενούμενους να δίνουν ρεσιτάλ… αστοχίας από τη γραμμή του τρίποντου, έχοντας 0/13 προσπάθειες έως το 25ο λεπτό, προηγήθηκε με 43-26 στο 21΄.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν τα παράτησε όμως και βελτιώνοντας τα ποσοστά της στην επίθεση, σε συνδυασμό με μια πιο πιεστική άμυνα, κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (49-43) ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και να ισοφαρίσει στη λήξη της κανονικής διάρκειας.

Στον πρόσθετο χρόνο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σκορ 11-1 και φάνηκε να τελειώνουν τον αγώνα, καθώς έφτασαν στο +10  (77-67) ένα λεπτό πριν τη λήξη. Τα τρίποντα του Πάσαλιτς ξανάφεραν στο προσκήνιο τον Άρη (79-76), όμως ο χρόνος είχε λιγοστέψει απελπιστικά για κάτι καλύτερο.