Τετάρτη, 22 Μαΐου 2013 18:37
UPD:19:10
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Ο Στεφάν Λάσμε και ο Μουχάμεντ Φαγιέ σε φάση από τον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει τον Ίκαρο Καλλιθέας με 88-57 και να κάνει το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις, στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ. Οι «πράσινοι» χρειάζονται άλλη μια νίκη για την πρόκριση στα ημιτελικά, την οποία θα επιδιώξουν να κατακτήσουν την Παρασκευή, στο κλειστό του Εσπέρου.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 49-36, 65-45, 88-57

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης, έχοντας πολύ καλό ποσοστό στα μακρινά σουτ και κυριαρχώντας στον «αέρα».

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει σε «νταμπλ σκορ» (20-10), καθώς οι άμυνες ήταν χαλαρές, ενώ ο Γκουΐν έδειξε τις ικανότητές του στην εκτέλεση και με τρίποντο έκανε το 29-18, διαφορά που συντηρήθηκε ως τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους, άφησαν την ομάδα της Καλλιθέας στους 9 πόντους και σταδιακά ανέβασαν τη διαφορά στο +20 (65-45), για να φτάσουν εύκολα στο τελικό 88-57, με τους νεοαποκτηθέντες Κάρι και Γκουίν να αφήνουν θετικές εντυπώσεις.