NBA: Τέλος διαδρομής στο Σικάγο για τους πρωταθλητές

Οι Μπουλς σταμάτησαν το Μαϊάμι
Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2013 11:51
UPD:12:10
REUTERS/JEFF HAYNES

Οι παίκτες των Σικάγο Μπουλς πανηγυρίζουν τη νίκη τους εναντίον των Μαϊάμι Χιτ. Οι «Ταύροι» έβαλαν τέλος στο σερί 27 νικών του Μαϊάμι, που κρατούσε από τις 3 Φεβρουαρίου, νικώντας με 101-97 τους πρωταθλητές.

Στο Σικάγο ολοκλήρωσε τη διαδρομή του το «εξπρές» του Μαϊάμι, που είδε την επέλαση με τις 27 συνεχείς νίκες να διακόπτεται στην έδρα των Μπουλς.

Οι «Ταύροι» έβαλαν τέλος σε αυτό το σερί, που κρατούσε από τις 3 Φεβρουαρίου, νικώντας με 101-97 τους πρωταθλητές και κρατώντας ασφαλές το ρεκόρ των 33 συνεχών νικών των Λέικερς από την περίοδο 1971-1972.

Ο Λουόλ Ντενγκ σκόραρε 28 πόντους και ο Κάρλος Μπούζερ 21, ενώ για το Μαϊάμι ένας Λεμπρόν Τζέιμς (32 πόντοι) δεν μπορούσε να φέρει την άνοιξη.

Στο Σαν Αντόνιο, ο Αντρέ Μίλερ αστόχησε στην εκπνοή και τα «σπιρούνια» νίκησαν 100-99 το Ντένβερ, υποχρεώνοντας τους Νάγκετς σε δεύτερη συνεχή ήττα μετά τις 15 σερί νίκες που είχαν και διατηρώντας την πρώτη θέση στη δυτική περιφέρεια.

Ο Τιμ Ντάνκαν έπαιξε σαν έφηβος, σκοράροντας 23 πόντους, μαζεύοντας 14 ριμπάουντ και μοιράζοντας 5 τάπες, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κώστας Κουφός ήταν μέτριος (4 πόντοι με 2/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ) στα 20 λεπτά που αγωνίστηκε.