NBA: Ισοφάρισε το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ νικών στην ιστορία το Μαϊάμι

Δευτέρα, 18 Μαρτίου 2013 09:14
REUTERS/ROBERT SULLIVAN

Την 22η διαδοχική του νίκη πέτυχε το Μαϊάμι επί του Τορόντο με 108-91 και ισοφάρισε το δεύτερο μεγαλύτερο σερί στην ιστορία του κορυφαίου πρωταθλήματος του κόσμου, που κατείχε το Χιούστον από την περίοδο 2007/08.

Οι πρωταθλητές είχαν σε μεγάλη βραδιά τους ΛεΜπρον Τζέιμς και Ντουέιν Γουέιντ. Ο «King James» είχε 22 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, ενώ ο Γουέιντ ήταν πιο παραγωγικός στην επίθεση, όπου πέτυχε 24 πόντους, ενώ είχε και μία ασίστ περισσότερη από το συμπαίκτη του.

Πάλεψαν οι Ράπτορς, με τον Ρούντι Γκέι να πετυχαίνει 27 πόντους και τον Αμίρ Τζόνσον άλλους 18, κατάφεραν να ανατρέψουν μία διαφορά 13 πόντων ισοφαρίζοντας σε 77-77 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο, στη συνέχεια «παραδόθηκαν» στην ανωτερότητα του αντιπάλου.

Την 10η συνεχόμενη νίκη της επί του Ντάλας, με 107-101, πέτυχε η Οκλαχόμα. Η νίκη των Θάντερ προήλθε από την εξαιρετική εμφάνιση των Γουέστμπρουκ-Ντουράντ, οι οποίοι «φόρτωσαν» το αντίπαλο καλάθι με 66 πόντους συνολικά.

Σε προσωπικό σόου του Μόντα Έλις εξελίχθηκε το ματς στο Μιλγουόκι. Ο άσσος των Μπακς πέτυχε τους 25 από τους συνολικά 39 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, με αποτέλεσμα να οδηγήσει την ομάδα του στην ανατροπή του μέχρι τότε σκηνικού με τους Μάτζικ. Η διαφορά των 13 πόντων που προηγούνταν το Ορλάντο εξανεμίστηκε και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 115-109.