Σταθεροποιήθηκαν στην πέμπτη θέση οι Κρήτες
Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2013 19:57
EUROKINISSI/ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα μεταξύ ΑπόλλωναΠατρών  και ΑΓΟ Ρεθύμνου.

Δεύτερη διαδοχική νίκη στην Α1 μπάσκετ σημείωσε ο ΑΓΟ Ρεθύμνου, που με πρωταγωνιστή τον Νέστορα Κόμματο επιβλήθηκε στην Πάτρα του Απόλλωνα με 75-65, στη συνάντηση που άνοιξε την «αυλαία» της 20ης αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 54-56, 65-75

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς, προηγούμενοι 9-1 στο 3΄ και 14-4 στο 5΄, για να φτάσουν στο 24-13 λίγο πριν τη λήξη του δεκάλεπτου.

Ένα σερί 6-0 του Απόλλωνα επέτρεψε στους Αχαιούς να μειώσουν σε 21-26 στο 13΄ και λίγο αργότερα, με ένα νέο 7-0 ο Απόλλωνας πλησίασε στον πόντο στο 17΄ (31-32), αλλά ο ΑΓΟΡ διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ ως το ημίχρονο (37-40).

Στο 23΄ το Ρέθυμνο προηγήθηκε 45-39, όμως οι γηπεδούχοι ξαναμείωσαν σε 44-45 και με τρίποντο του Πέτροβιτς ισοφάρισαν 47-47. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΑΓΟΡ να κλείνει την περίοδο στο +2 (54-56) και με τρίποντο του Κόμματου να φτάνουν στο +7 (54-61) στο 34΄.

Ο Απόλλωνας απάντησε τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 6-0 με τους ΜακΚόλουμ και Γκραντ (60-61 στο 36΄), αλλά ο Κόμματος με νέο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +5 (62-67), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Τσόχλας με 2/2 βολές έκανε το 62-69, ο ΜακΚόλουμ «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο (64-69), αλλά ο Κόμματος με νέο τρίποντο (64-72) επισφράγισε το… νοκ-άουτ των γηπεδούχων.