Ο νόμος της Βεστφαλίας

Εύκολη πρόκριση για τους «8» πήρε η ομάδα του Κλοπ
Τρίτη, 05 Μαρτίου 2013 23:41
EPA/BERND THISSEN

Οι παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν το γκολ του Γκέτσε στον αγώνα με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στη «Ντόνμπας Αρένα».

Επίδειξη δύναμης απέναντι στη Σαχτάρ Ντόνετσκ έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που μετά το 2-2 στη «Ντόνμπας Αρένα» νίκησε εύκολα τους Ουκρανούς στη Γερμανία με 3-0 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι καλύτερη από το συγκρότημα του Μιρτσέα Λουτσέσκου και δεν χρειάστηκε παρά ένα εξάλεπτο για να επικυρώσει την πρόκριση.

Στο 31ο λεπτό ο Φελίπε Σαντάνα σηκώθηκε πολύ ψηλά μετά το κόρνερ του Γκέτσε και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ στο 36΄ ο δημιουργός του πρώτου γκολ έγινε εκτελεστής, γράφοντας το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Η ουκρανική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη προκειμένου να μειώσει για να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά όταν ο Μπλατσικόφσκι έκανε το 3-0 στο 59ο λεπτό οι παίκτες της παρέδωσαν σώμα και πνεύμα.