Τσάμπιονς Λιγκ: Η Σάλκε έμεινε όρθια στην Πόλη

Τετάρτη, 20 Φεβρουαρίου 2013 23:45
REUTERS/MURAD SEZER

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Γαλατασαράι - Σάλκε.

Προβάδισμα πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Σάλκε έναντι της Γαλατασαράι, αποσπώντας ισοπαλία 1-1 στην Κωνσταντινούπολη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Γιλμάζ στο 12ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η γερμανική ομάδα με τον Τζόουνς στο 45΄.

Στο κοχλάζον «Αλί Σαμί Γεν» οι Τούρκοι εμφανίστηκαν με τα δύο νέα αστέρια τους, τον Ντιντιέ Ντρογκμπά και τον Γουέσλι Σνάιντερ, αλλά την παράσταση έκλεψε ο Μπουράκ Γιλμάζ με το εξαιρετικό γκολ που πέτυχε στο 12΄.

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, όμως μια αμυντική αδράνεια στο 45ο λεπτό επέτρεψε στον ταχύτατο Φαρφάν να φύγει στην αντεπίθεση και την κατάλληλη στιγμή να «κόψει» την μπάλα στον Τζόουνς, που είχε ακολουθήσει τη φάση και με ψύχραιμο σουτ ισοφάρισε και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς της 12ης Μαρτίου.-