Μπάσκετ Α1: Πλησιάζει την πεντάδα ο Απόλλωνας Πάτρας

Τετάρτη, 06 Φεβρουαρίου 2013 19:30
ICON PRESS /ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

Οι παίκτες της αχαϊκής ομάδας πανηγυρίζουν τη νίκη τους επί της ομάδας του Περιστερίου.

Την όγδοη νίκη σε 16 αναμετρήσεις σημείωσε ο Απόλλωνας Πάτρας, επιβληθείς του Περιστερίου στην αχαϊκή πρωτεύουσα με 86-76 και πλησίασε ακόμη περισσότερο στην πρώτη πεντάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 37-36, 55-49, 86-76

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με την καλή άμυνα που έπαιξαν στο πρώτο δεκάλεπτο εγκλώβισαν τους γηπεδούχους, εξ ου και η πρωτοπορία στο σκορ στο συγκριμένο διάστημα (19-14).

Από εκεί και ύστερα, όμως, ο Απόλλωνας κατόρθωσε να επιβάλλει το ρυθμό του, μείωσε τη διαφορά με αρκετή υπομονή στο παιχνίδι του και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με έξι πόντους (55-49).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπάθησε να επιτύχει την ολική επαναφορά της, μείωσε και θέλησε (ανεπιτυχώς) να ξαναπάρει το προβάδισμα, αλλά οι ΜακΚόλουμ (26 πόντοι) και Πέτροβιτς (24) δεν επέτρεψαν να γίνει η ανατροπή.