Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης η Ζενίτ

Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2012 22:11

Πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν ο Σιρόκοβ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, της ισοφάρισης και το νικητήριο.

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης νίκησε 3-2 την Μπενφίκα και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στο «Ντα Λους», στη ρεβάνς των δύο ομάδων για την φάση των «16».

Στην παγωμένη Αγία Πετρούπολη οι Λουζιτανοί αιφνιδίασαν με τον Μάξι Περέιρα στο 20΄, αλλά επτά λεπτά αργότερα ο Σιρόκοβ «χτύπησε» για πρώτη φορά (1-1). Περίπου 20 λεπτά πριν τη λήξη, με τακουνάκι του Σέμακ η Ζενίτ πήρε προβάδισμα με 2-1, αλλά οι Πορτογάλοι απάντησαν τρία λεπτά πριν το τέλος με κοντινό σουτ του Καρντόσο.

Με τη σέντρα, όμως, ο Σιρόκοβ, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μάξι Περέιρα και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.