Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Οι μεγαλύτερες σε έκταση νίκες

Κυριακή, 03 Ιουνίου 2012 17:36

Από τους τέσσερις αγώνες οι δύο διεξήχθησαν το 1984 (Γαλλία), ο ένας το 2000 (Ολλανδία) και ο τελευταίος το 2004 (Πορτογαλία). Αναλυτικά:

1984: Γαλλία-Βέλγιο 5-0

Οι διοργανωτές Γάλλοι προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο με τους Πλατινί (4΄), Ζιρές (33΄) και Φερναντέζ (43΄), ενώ στην επανάληψη ο σημερινός πρόεδρος της UEFA σκόραρε άλλες δύο φορές (74΄ πέναλτι και 89΄). Το εντυπωσιακό είναι ότι ο Πλατινί έκανε χατ-τρικ και στο αμέσως επόμενο ματς, με τη Γιουγκοσλαβία (3-2). Τελικά αυτός αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης (9 γκολ) και ομάδα του πρωταθλήτρια Ευρώπης.

1984: Δανία - Γιουγκοσλαβία 5-0

Την ίδια ημέρα που η Γαλλία «διέλυε» το Βέλγιο (Ναντ), η Δανία έκανε ακριβώς το ίδιο στη Γιουγκοσλαβία (Λυών), αφού οι «πλάβι» δέχθηκαν δύο γκολ σε οκτώ λεπτά (8΄ Αρνεσεν, 16΄ Μπέργκρεν) και «κατέρρευσαν». Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το δεύτερο γκολ του Φρανκ Άρνεσεν (69΄ πέναλτι) και τους Έλκιερ (82΄), Λάουντρισεν (84΄).

2000: Ολλανδία-Γιουγκοσλαβία 6-1

Οι «οράνιε» μετέτρεψαν σε… «σάκο του μποξ» τους δυστυχείς Γιουγκοσλάβους στο Ρότερνταμ, παραμένοντας μέχρι σήμερα η μοναδική ομάδα που έχει σημειώσει έξι γκολ σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Τρία γκολ πέτυχε ο Πάτρικ Κλάιφερτ (24΄, 38΄, 54΄) και δύο ο Μαρκ Όφερμαρς (78΄, 90΄+), ενώ το τρίτο τέρμα ήταν αυτογκόλ του Γκοβεντάριτσα (51΄). Τελικά, την τιμή των Βαλκάνιων έσωσε ο Σάβο Μιλόσεβιτς, στις καθυστερήσεις.

2004: Σουηδία-Βουλγαρία 5-0

Ο Χένρικ Λάρσον είχε αποσυρθεί από την εθνική ομάδα μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2002, αλλά το Euro 2004 τον βρήκε στα γήπεδα της Πορτογαλίας. Στο ματς με τους Βούλγαρους δύο δικά του γκολ, στο δίλεπτο 57΄, 58΄, έφεραν το σκορ στο 3-0 (το 1-0 ο Λιούνγκμπεργκ στο 32΄), για να βάλουν αργότερα τη δική τους «πινελιά» οι Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (78΄) και Μάρκους Άλμπακ (90΄+) .