Σούπερ Λίγκα: Ατυχος ο Πλατανιάς, έμεινε στην ισοπαλία με Κέρκυρα

Σάββατο, 03 Νοεμβρίου 2012 19:15
UPD:04/11/2012 12:00

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ορμητικά, όπως άλλωστε συνηθίζουν στην έδρα τους, προκειμένου να επιβάλλουν το ρυθμό τους, απέναντι σε έναν αντίπαλο που κατέβηκε για να παίξει άμυνα. Στο 15΄ ο Μαραγκουδάκης βγήκε στην «πλάτη» της άμυνας αλλά πλάσαρε άστοχα, στο 29΄ ο Κάλαϊζιτς ανάγκασε με σουτ εκτός περιοχής τον Αναστασόπουλο σε δύσκολη απόκρουση και στο 36΄ ο Αναστασάκος, με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα χέρια του Αναστασόπουλου. Τελικώς η συντριπτική υπεροχή του Πλατανιά καρποφόρησε στο 41ο λεπτό, όταν ο Μαραγκουδάκης σούταρε στο δεξί δοκάρι των «Φαιάκων», για να κάνει το 1-0 ο Ουντότζι στην επαναφορά της μπάλας.

Στην επανάληψη, η Κέρκυρα αποφάσισε να αφήσει το... «ταμπούρι», αφού πλέον δεν είχε να χάσει τίποτα. Στο 49΄ ο Λεόν εκτέλεσε φάουλ και έβγαλε τον Αγρτίτη μόνο στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν κατόρθωσε να ισοφαρίσει. Τα σουτ των Μαραγκουδάκη (63΄) και Ουκάρ (66΄) έφυγαν ελάχιστα άουτ, ενώ στο 70΄ ο Ουντότζι (από ασίστ του Αναστασάκου) βγήκε απέναντι στον Αναστασόπουλο, ο οποίος απέκρουσε. Αντί για το 2-0, όμως, έγινε το 1-1 με πέναλτι του Μπάρκογλου στο 79΄, το οποίο καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Αργυρόπουλου στον Γιάντση. Ο Πλατανιάς είχε πάντως στο 87΄ τη μεγάλη στιγμή του για το τρίποντο, αλλά η κεφαλιά του Γιακουμάκη έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αναστασόπουλου και επέτρεψε στους «Φαίακες» να παραμείνουν αήττητοι για πέμπτη συνεχή αγωνιστική.