Formula 1: Καλύτερος στην Ευρώπη ο Φέτελ

Παρασκευή, 28 Δεκεμβρίου 2012 15:08

Ο νεαρός Γερμανός πιλότος αναδείχθηκε Αθλητής της χρονιάς στην Ευρώπη μέσα από 73 αθλητές σε δημοσκόπηση του πραγματοποίησε το Πολωνικό Πρακτορείο Ειδήσεων (PAP). Δημοσιογράφοι από 26 διαφορετικά ειδησεογραφικά πρακτορεία τον ψήφισαν, χαρίζοντας του το φετινό βραβείο.

Ο Φέτελ συγκέντρωσε συνολικά 137 βαθμούς, επτά περισσότερους από τον Βρετανό ποδηλάτη Μπράντλεϊ Γουΐγκινς, ο οποίος φέτος ήταν ο νικητής του Γύρου της Γαλλίας και Χρυσός Ολυμπιονίκης. Τρίτος στην ψηφοφορία με 126 βαθμούς αναδείχθηκε ο επίσης Βρετανός Μο Φάραχ, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στα 5.000 και 10.000 μέτρα στους Ολυμπιακού Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Φέτελ πανηγύρισε φέτος τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο του στην Formula 1 τερματίζοντας μόλις τρεις βαθμούς μπροστά από τον Φερνάντο Αλόνσο, σε ένα πρωτάθλημα που κρίθηκε στον τελευταίο και πολύ επεισοδιακό αγώνα.