Ράλι Ακρόπολις 2011 - Κυριαρχία Solberg, νίκη για Loeb

Παρασκευή, 17 Ιουνίου 2011 19:36
UPD:18/06/2011 12:43

«Γλυκιά» γεύση άφησε η πρώτη ημέρα του Ράλι Ακρόπολις στον Sebastien Loeb καθώς επικράτησε στην τελευταία Εδική Διαδρομή και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης.

Επιτέλους νίκη σε Ειδική Διαδρομή για τον Sebastien Loeb. Μετά από πολλές ατυχίες, ο Γάλλος επτά φορές Παγκόσμιος πρωταθλητής κέρδισε την τελευταία ΕΔ της ημέρας, τη Μαυρολίμνη, όντας ο ταχύτερος (18:18,5).

Πίσω του, 1,6 δευτερόλεπτα πιο αργός ήταν ο Petter Solberg που προηγείται στην γενική κατάταξη μετά το τέλος της πρώτης ημέρας. Ο Νορβηγός με τέσσερις νίκες στις έξι ΕΔ και καλά πλασαρίσματα στις υπόλοιπες, βρίσκεται στην πρώτη θέση με αρκετά σημαντική διαφορά (51,5 δευτερόλεπτα) από τον δεύτερο Loeb.

Η επίθεση της Citroen στις δύο τελευταίες ΕΔ (Θήβα 2 και Μαυρολίμνη) προκάλεσε μερικές ανακατατάξεις στην γενική κατάταξη με το Sebastien Loeb να ανεβαίνει τρεις θέσεις και να βρίσκεται δεύτερος, αλλά με σημαντική διαφορά από τον πρώτο Solberg.

Με τη νίκη του στη Μαυρολίμνη ο Γάλλος πολυνίκης οδηγός θα ξεκινήσει αύριο τον αγώνα δεύτερος, μπροστά από τους Hirvonen και Ogier, οι, οποίοι, σύμφωνα με τον ίδιο, ακολουθούν τακτική. «Οι άλλοι (Hirvonen, Ogier) φαίνεται ότι ακολουθούν συγκεκριμένοι τακτική για να είμαστε εμείς δεύτεροι στις ειδικές αύριο», δήλωσε στο τέλος της ΕΔ και της ημέρας ο Loeb.

Τον τρίτο καλύτερο χρόνο στη Μαυρολίμνη (18:27,9) κατάφερε ο Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS WRC), ο οποίος σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της γενικής.

Πίσω του τόσο στην Ειδική όσο και στην γενική είναι ο Sebastien Ogier (Citroen DS 3 WRC), ο οποίος έχασε έδαφος, σε σχέση με την προηγούμενη ΕΔ, αλλά και δύο θέσεις στην γενική κατάταξη.

Η καλή ψυχολογία βοήθησε το Henning Solberg (Ford Fiesta RS WRC) να σημειώσει τον πέμπτο καλύτερο χρόνο στην ειδική 18:35,9 και να ολοκληρώσει την πρώτη ημέρα του αγώνα πέμπτος, ανεβαίνοντας ένα σκαλοπάτι.

Το ίδιο θετικό αποτέλεσμα είχε και ο Matthew Wilson (Ford Fiesta RS WRC) καθώς ανέβηκε μία θέση στην γενική (έκτος), μετά τον (επίσης) έκτο καλύτερο χρόνο που σημείωσε στη Μαυρολίμνη (18:59,1).

Μεγάλος άτυχος του αγώνα στάθηκε ο Jari-Matti Latvala. Ο 26χρονος Φινλανδός οδηγός της Ford Abu Dhabi World Rally Team, λόγω προβλήματος στο εμπρός διαφορικό, έχασε πάνω από τρία λεπτά, τερμάτισε 20ος στην ΕΔ, χάνοντας έξι θέσεις στην γενική κατάταξη. Ετσι, από δεύτερος που κατά την διάρκεια των πέντε ΕΔ, ολοκλήρωσε την πρώτη ημέρα στην όγδοη θέση.

Ο Εσθονός Ott Tanak (Ford Fiesta S2000) ήταν ταχύτερος από την προηγούμενη ΕΔ, σημειώνοντας έτσι τον έβδομο καλύτερο χρόνο (19:00,2), επίδοση που έφερε στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης, από την ένατη που ήταν. Επιπλέον προηγείται στην κατηγορία SWRC .

Πίσω από τον Tanak, στη Μαυρολίμνη τερμάτισε ο Φινλανδός Juno Ville Matias Hanninen (Skoda Fabia S2000) της ομάδας Red Bull Skoda με χρόνο 19:01,7, κατακτώντας την δέκατη θέση στην γενική.

Το Πορτογαλικό δίδυμο Sousa- Costa με Ford Fiesta S2000 (Team Quinta Do Lorde) ήταν ταχύτεροι σε σχέση με τη Θήβα 2 και τερμάτισαν στη Μαυρολίμνη ένατοι. Η επίδοσή τους αυτή τους ανέβασε στην γενική κατά μία θέση (ενδέκατοι).

Ο Ολλανδός Dennis Kuipers με συνοδηγό τον Βέλγο Frederic Miclotte (Ford Fiesta RS) της ομάδας Ferm Powertools World rally Team σημείωσαν τον δέκατο καλύτερο χρόνο στη Μαυρολίμνη (19:22,8) ενώ στη γενική είναι δωδέκατοι.

Η τελευταία ΕΔ ήταν καταστροφική για τον Kimi Rakkonen (Citroen DS 3 WRC) καθώς το κλαταρισμένο πίσω αριστερά ελαστικό του στοίχισε σε χρόνο και θέσεις. Ετσι, τελείωσε την ημέρα στην δέκατη θέση της γενικής κατάταξης (από όγδοος που ήταν) ενώ στην ΕΔ τερμάτισε ενδέκατος (19:33,5).

Πρώτο Ελληνικό πλήρωμα τόσο σε χρόνους για την τελευταία ΕΔ όσο και στην γενική κατάταξη είναι οι Ψύλλος-Κοντός με Mitsubishi Lancer EVO X. Ηταν 18οι στη Μαυρολίμνη με χρόνο 21:01,1 ενώ στη γενική ανέβηκαν έξι θέσεις, όντας 20οί.

Το Ράλι Ακρόπολις συνεχίζεται αύριο, Σάββατο, την πιο απαιτητική ημέρα του αγώνα. Η αρχή γίνεται με την έβδομη ΕΔ Κλένια-Μυκήνες 1, μήκους 17,41 χλμ.