Bundesliga: Σπουδαίες νίκες για Αμβούργο, Κολωνία

Κυριακή, 16 Οκτωβρίου 2011 20:35

Υπό τις οδηγίες του αθλητικού διευθυντή, Φρανκ Αρνεσεν, η ομάδα του γερμανικού Βορρά προηγήθηκε στο 12' με τον Σον Χέουνγκ Μιν, αλλά στο 47' οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Σισέ.

Επτά λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Ιλίτσεβιτς χρίστηκε σκόρερ στο 73' και με το γκολ αυτό έδωσε τη νίκη στους «Rothosen». Η Φράιμπουργκ θα μπορούσε να είχε πάρει την ισοπαλία, αλλά στο 80' ο Σισέ αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Με το «συνήθη ύποπτο» Λούκας Ποντόλσκι να πετυχαίνει δύο γκολ, η Κολωνία νίκησε εντός έδρας το Ανόβερο 2-0 και βελτίωσε ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση. Ο διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 24' και ενώ το Ανόβερο πίεζε για την ισοφάριση, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα «σφράγισε» το «τρίποντο» για την ομάδα του.