Ελλάδα από «ατσάλι» με Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ

Παρασκευή, 02 Σεπτεμβρίου 2022 20:07
UPD:20:59
INTIME SPORTS/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ BIRNTAC

Ιδανική πρεμιέρα για την Εθνική Ελλάδος στο φετινό Eurobasket.  Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, νίκησε την Κροατία 89-85, έχοντας σε τρομερό βράδυ τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσει. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς, οι Κροάτες επέστρεψαν αλλά στο φινάλε μίλησε η κλάση του Greek Freak!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Κροάτες «μπλόκαραν» την Εθνική, ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 10-3. Ο καταπληκτικός Τάιλερ Ντόρσει, όμως, που ήταν ασταμάτητος από το τρίποντο, πήρε από το χέρι την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πρωταγωνίστησαν σε ένα μεγάλο σερί(17-2) που έφερε την Ελλάδα να είναι μπροστά στη πρώτη περίοδο με 24-16.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε με το πόδι στο γκάζι, ο Ντόρσει διέλυε κάθε αμυντικό σύστημα του αντιπάλου και η Ελλάδα πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου βρέθηκε στο +19, 40-21. Η «γαλανόλευκη» ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με +16(46-30), με τον Ντόρσει να έχει 20 πόντους και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στο πρώτο μέρος η Ελλάδα είχε μόλις 1 λάθος ενώ η Κροατία 12.

Στη τρίτη περίοδο και ενώ η Ελλάδα ήταν μπροστά με 62-45, οι Κροάτες «έτρεξαν» ένα τρομερό σερί 15-0 και πλησίασαν στο καλάθι(62-60), κάνοντας ένα φοβερό comeback στην αναμέτρηση. Δύο μεγάλα σουτ από Ντόρσει και Αγραβάνη αλλά κι ένα καλάθι και φάουλ του Γιάννη, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 70-62 για την Εθνική μας ομάδα.

Στη τέταρτη περίοδο το σύνολο του Ιτούδη κατάφερε να βρίσκει απαντήσεις όταν ο αντίπαλος πλησίαζε στο σκορ, με αποκορύφωμα την μείωση του σκορ στο 84-82, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Καλάθης με φανταστική πάσα βρήκε τον Αντετοκούνμπο που κάρφωσε, έστειλε την διαφορά στο +4 και πρόσφερε... οξυγόνο στην Ελλάδα. Ο Greek Freak έκοψε το τρίποντο του Σμιθ στην επόμενη επίθεση των Κροατών, έφυγε στον αιφνιδιασμό και με τρομερό καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το  89-82, με το τρίποντο του Σμιθ στη τελευταία φάση να διαμορφώνει το τελικό 89-85.

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Ντόρσει τελείωσαν το ματς με 27 πόντους ενώ ο Καλάθης είχε 6 ασίστ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σμιθ με 23 και ο Σιμόν με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89