ΝΒΑ: Λέοναρντ και Τζορτζ διέλυσαν την Γιούτα και οι Κλίπερς μείωσαν σε 2-1

Κυριακή, 13 Ιουνίου 2021 10:56
UPD:16:14
USA TODAY Sports/Kelvin Kuo

Έχοντας σε τρομερή βραδιά τα δύο μεγάλα τους αστέρια, Κουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ, οι ΛΑ Κλίπερες διέλυσαν με 132-106 την Γιούτα και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών.

Η ομάδα του Λος Άντζελες έβγαλε αντίδραση μετά τις δύο ήττες που γνώρισε στην έδρα των «Τζαζ», που στο Game 3 αγωνίστηκαν χωρίς τον Κόνλεϊ.

Ο Λέοναρντ τελείωσε τον αγώνα με 34 πόντους και ο Πολ Τζορτζ με 31 πόντους (20 στο πρώτο μέρος), ενώ είχαν άξιους συμπαραστάτες τους Ρέτζι Τζάκσον και Νικολά Μπατούμ, οι οποίοι πρόσθεσαν από 17 πόντους ο καθένας.

Κορυφαίος της Γιούτα σε ένα ακόμη ματς ήταν ο Ντόνοβαν Μίτελ με 30 πόντους, ενώ ο Τζο Ινγκλς σταμάτησε στους 19.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Κλίπερς να ξεφεύγουν προς το τέλος του δεύτερου 12λεπτου με 64-49. Οι Τζαζ πλησίασαν στο -8 στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, με ένα ακόμη ξέσπασμα οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας (116-95) και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω...