Αντετοκούνμπο και Μίντλετον κράτησαν «όρθιο» το Μιλγουόκι, για το 2-1 με το Μπρούκλιν

Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2021 07:44
UPD:12:16
USA TODAY Sports/Benny Sieu

Μπροστά σε 17.000 οπαδούς τους, που είχαν δημιουργήσει μία φανταστική ατμόσφαιρα στο «Finserv Forum», το Μιλγουόκι νίκησε μετά από δραματικό Game 4 το Μπρούκλιν με 86-83 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ.

Ενα ματς που θύμιζε περισσότερο... Euroleague και ελάχιστα παρέπεμπε σε... ΝΒΑ κρίθηκε από τις βολές του Τζρου Χολιντέι στα 11.4''΄πριν το φινάλε, με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον να πετυχαίνουν τους 68 από τους 86 πόντους των νικητών.

Η μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες διήκησε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, το ματς είχε χαμηλό σκορ, ένταση, σκληρά φάουλ, αμέτρητα άστοχα σουτ και βολές και τον Χόλιντεϊ να μένει ψύχραιμος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας». Ο Μπρους Μπράουν πήρε την ευθύνη στο φινάλε, έκανε το ντράιβ κι ο Κέβιν Ντουράντ αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης για τους Νετς.

Το Μιλγουόκι πήρε παράταση ζωής και θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει την Κυριακή (22:00) ώστε να γυρίσει στο Μπρούκλιν για το μπρέικ και το προβάδισμα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός αν και είχε 1/8 τρίποντα και 4/9 βολές, στα 43 από τα 48 λεπτά που αγωνίστηκε. Σκόραρε 33 πόντους (13/23 δίποντα), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη του τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος έκλεισε τον αγώνα με 35 πόντους (9/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/9 βολές), ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 44 λεπτά μάχης.

Για το Μπρούκλιν ο Κέβιν Ντουράντ (30 πόντοι, 8/20 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα σε 43 λεπτά) ήταν μόνος του, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να προσθέτειο 22 πόντους από 7/14 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 45 λεπτά.

Οι Μπακς έκλεισαν τον αγώνα με 6/31 τρίποντα, είχαν 12 ασίστ για 10 λάθη, την ώρα που οι Νετς, δίχως τον Τζέιμς Χάρντεν σε τρίτο ματς, μέτρησαν 8/32 τρίποντα (1/7 ο Τζο Χάρις) και 15 ασίστ για επτά λάθη.