Διασυρμός του Μιλγουόκι από το Μπρούκλιν (125-86), που προηγείται με 2-0

Τρίτη, 08 Ιουνίου 2021 07:28
UPD:08:05
USA TODAY Sports/Brad Penner

Σοβαρότατο προβάδισμα για την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ απέκτησε το Μπρούκλιν, μετά την εμφατική του νίκη επί των απογοητευτικών Μιλγουόκι Μπακς με 125-86.

Τίποτα δε λειτούργησε σωστά για τα «Ελάφια» στο Game 2 της σειράς και, πλέον, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο χρειάζεται οπωσδήποτε να αντιδράσει άμεσα και να φέρει τα πράγματα στα ίσια, στα επόμενα δύο ματς που ακολουθούν στην έδρα της.

Οι Νετς, που αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τον τραυματία, Τζέιμς Χάρντεν, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με τους Καϊρί Ίρβινγκ και Κέβιν Ντουράντ να «παίζουν» και για τον «Μούσια», έφτασαν σε μία άκρως επιβλητική νίκη κι έχουν το «πάνω χέρι» για την πρόκριση στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Το μπάσκετ που έπαιξε το Μιλγουόκι ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Οι «Μπακς» δεν μπορούσαν ν΄ αμυνθούν, ούτε να επιτεθούν σωστά και, πλέον, βρίσκονται «με την πλάτη στον τοίχο». Όχι τόσο γιατί χάνουν με 2-0, αλλά γιατί θα πρέπει μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να ν΄ αντιδράσουν μετά από δύο ήττες στα ματς που έρχονται στο Fiserv Forum.

Σε 31 λεπτά συμμετοχής ο Greek Freak είχε 18 πόντους (8/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/7 βολές), 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ, την ώρα που ο Κρις Μίντλετον έμενε στους 17 πόντους από 7/20 σουτ έχοντας μάλιστα βάλει έξι συνεχόμενα μετά από τα 0/8 στο ξεκίνημα.

Άλλος παίκτης δεν διασώθηκε από το Μιλγουόκι. Από την άλλη μεριά τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά. Τα «βαριά χαρτιά» του Μπρούκλιν σήκωσαν στις πλάτες τους την ομάδα, με το Κέβιν Ντουράντ να σταματά στους 32 πόντους από 8/12 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 33 λεπτά, ο Καϊρί Ίρβινγκ στους 22 από 5/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 34 λεπτά, ενώ ο Μάικ Τζέιμς σημείωσε 10 πόντους από 2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 24 λεπτά.

Επόμενος αγώνας τα ξημερώματα της Παρασκευής (11/06), με τη σειρά να μεταφέρεται για δύο ματς στο Fiserv Forum του Μιλγουόκι.