Με «καρδιά πρωταθλητή» οι ΛΑ Λέικερς ισοφάρισαν τη σειρά με το Φοίνιξ

Τετάρτη, 26 Μαΐου 2021 08:37
UPD:08:50
USA TODAY Sports/Mark J. Rebilas

Με τους ΛεΜπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις να πετυχαίνουν περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας, οι ΛΑ Λέικερς «άλωσαν» το Φοίνιξ με 109-102 στο Game 2 και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά.

Οι πρωταθλητές έδειξαν ότι είναι «πολύ σκληροί για να πεθάνουν», παρότι είχαν χάσει εύκολα το πρώτο ματς στην έδρα των «Ήλιων».

Το δεύτερο ματς ήταν «do or die» για τους «Λιμνάνθρωπους», που είχαν άλλη επιλογή εκτός της νίκης, έτσι ώστε να μην βρεθούν από νωρίς «με την πλάτη στον τοίχο».

Κι αυτή την φορά τα μεγάλα αστέρια τους φώναξαν «παρόντες». Ο Άντονι Ντέιβις είχε 34 πόντους (7/15 σουτ, 18/21 βολές), 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ, όντας ο κορυφαίος της ομάδας του, με τον Ντένις Σρούντερ να προσθέτει 24 πόντους και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς άλλους 23 πόντους και 9 ασίστ.

Οι «Σανς» είδαν τον Κρις Πολ να αγωνίζεται μόλις 6 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (και 23 συνολικά) λόγω του τραυματισμού του στον ώμο από το πρώτο ματς, γεγονός που σαφώς τους επηρέασε. Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 31 πόντους, ο ΝτιΆντρε Έιτον 22 και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κάμερον Πέιν 19 πόντους.