Το Μιλγουόκι επέλεξε το Μαϊάμι στον Α΄ γύρο των play off

Κυριακή, 16 Μαΐου 2021 09:25
UPD:09:43

Παρότι το Μιλγουόκι είχε την ευκαιρία ν΄ αποφύγει το Μαϊάμι στο ξεκίνημα των play off του NBA δεν το έκανε.

Οι «Μπακς» επιβλήθηκαν των «Χιτ» με 122-108 και τους έστειλαν το μήνυμα ότι δεν έχουν ξεχάσει τον περσινό αποκλεισμό τους στον Β΄ γύρο των play off του ΝΒΑ και τους περιμένουν με... ανοιχτές αγκάλες.

Γνωρίζοντας ότι η ομάδα του είχε να δώσει δύο ματς μέσα σε ένα 24ωρο, ο Μάικ Μπουντενχόλζερ επέλεξε να μην ξεκουράσει κανέναν βασικό με το Μαϊάμι ενόψει του αγώνα με το Σικάγο τα ξημερώματα της Δευτέρας (17/05). Μπήκαν όλοι στη μάχη, η ομάδα νίκησε κι έδειξε πως δεν φοβάται το Μαϊάμι κι ενδεχομένως να το θέλει αντίπαλο στην post season.

Τα «Ελάφια» μπορεί να «γλίτωναν» από το... ραντεβού με την ομάδα που τους απέκλεισε πέρυσι στον δεύτερο γύρο των play off, ωστόσο, όπως έδειξαν ήταν αυτή που επέλεξαν για να πάρουν τη ρεβάνς.

Το Μιλγουόκι ανέβηκε στο 46-25 και έμεινε ζωντανό για τη 2η θέση που θα το στείλει στην επόμενη φάση με αντίπαλο τον 7ο της Ανατολής, ωστόσο, για να προσπεράσει τους Νετς θα πρέπει να κερδίσει στο Σικάγο και το Μπρούκλιν να χάσει στην έδρα του από τους παντελώς αδιάφορους Κλίβελαντ Καβαλίερς. Δεν είναι πολύ πιθανός αυτός ο συνδυασμός, ειδικά από τη στιγμή που οι Νετς έχουν πλέον υγιείς τους Καϊρί Ίρβινγκ, Τζέιμς Χάρντεν, Κέβιν Ντουράντ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν «πάτησε γκάζι» κι έκλεισε τον αγώνα με 15 πόντους (5/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/6 βολές), 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34 λεπτά. Χόλιντεϊ με 20/5/10, Μίντλετον με 21/7/7 και Λόπεζ με 18 πόντους από 9/10 δίποντα ακολούθησαν, με τον Μπριν Φορμπς να κάνει απίθανη δουλειά ερχόμενος από τον πάγκο (21 πόντοι από 2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 2/3 βολές), σε μια εμφάνιση που είχε ανάγκη για την αυτοπεποίθησή του.

Κορυφαίος των Χιτ, που δεν είχαν τον Τζίμι Μπάτλερ (ενοχλήσεις στη μέση), ήταν ο Κέντρικ Ναν που σε 36:44 σκόραρε 31 πόντους από 9/13 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 βολή.

Τελευταία αποστολή στην κανονική περίοδο για τους Μπακς το ματς με τους Μπουλς (04:00 τα ξημερώματα της Δευτέρας).