ΝΒΑ: «Διπλό» για... play off το Μαϊάμι στη Βοστόνη

Δευτέρα, 10 Μαΐου 2021 07:26
UPD:08:18
USA TODAY Sports/Bob DeChiara

Νίκη για... play off πέτυχε στη Βοστόνη το Μαϊάμι (130-124), ενώ και η Νέα Υόρκη πέρασε από το Λος Άντζελες επικρατώντας των «Κλίπερς» νε 106-100, τέσσερις αγωνιστικές πριν πέσει η «αυλαία» της κανονικής περιόδου στο ΝΒΑ.

Με πολύ καλή άμυνα και επίθεση που σκόραρε κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο 12λεπτο, η Νέα Ορλεάνη κατάφερε ν΄ αποδράσει από την έδρα της Σάρλοτ (112-111), παρά τις απουσίες των Ίνγκραμ και Γουίλιαμσον.

Άνετη νίκη πέτυχε η Μινεσότα στο Ορλάντο, με 128-96 επί των «Μάτζικ», τέσσερις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκεια στο ΝΒΑ.

Η αποβολή του Λούκα Ντόντσιτς μετά από μόλις 21 λεπτά συμμετοχής (χτύπημα στον Κόλιν Σέξτον) δεν εμπόδισε το Ντάλας να περάσει με «διπλό» από το Κλίβελαντ με 123-97.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Νέα Υόρκη μέσα στο «Staples Center» επί των ΛΑ Κλίπερς με 106-100. Οι «Νικς», πλέον, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 38-30 στην regular season.

Θρίαμβος του Μαϊάμι στη Βοστώνη. Οι «Χιτ» επιβλήθηκαν με 130-124 των «Σέλτικς» και τέσσερις αγώνες πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου έκαναν το πιο αποφασιστικό βήμα για την απευθείας είσοδο στα play off.

Το Σικάγο δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στο Ντιτρόιτ (108-96) και ελπίζει ότι, έστω και την τελευταία στιγμή, θα μπει στα play-in του NBA.

Με 8 παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων το Σακραμέντο διέλυσε την Οκλαχόμα (126-98). Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, μοιράζοντας και 5 ασίστ.

Μια ομάδα μόνος του ήταν ο Άντονι Ντέιβις και με 42 δικούς του πόντους οι ΛΑ Λέικερς επικράτησαν εύκολα του Φοίνιξ με 123-110. Στην έκτη θέση ανέβηκαν προσωρινά οι «Λιμνάνθρωποι».