ΝΒΑ: Χάρις και 76ers διέκοψαν το εκτός έδρας σερί των Λέικερς

Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2021 07:38
UPD:09:09
USA TODAY Sports/Bill Streicher

Jan 27, 2021; Philadelphia, Pennsylvania, USA; Philadelphia 76ers center Joel Embiid (21) and Los Angeles Lakers center Marc Gasol (14) compete for a jump ball during the third quarter at Wells Fargo Center. Mandatory Credit: Bill Streicher-USA TODAY Sports

Το φανταστικό εκτός έδρας σερί των ΛΑ Λέικερς σταμάτησε στην Φιλαντέλφια, όπου οι 76ers υποχρέωσαν τους πρωταθλητές στην πρώτη τους απώλεια μακριά από το «Στέιπλς Σέντερ» μετά από 10 σερί νίκες, με 107-106!

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε οι γηπεδούχοι έδειχναν να είχαν «καθαρίσει» το ματς καθώς ξέφυγαν με +12 πόντους (105-93, ωστόσο, οι «λιμνάνθρωποι» με σερί 13-0 εκμεταλλεύτηκαν το μπλακ άουτ των γηπεδούχων και προσπέρασαν.

Στο φινάλε, όμως, ο Τομπάια Χάρις έμελλε να κρίνει το ματς με δίποντο και να χαρίσει τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του, η οποία στη διάρκεια της αναμέτρησης πήρε διαφορά ακόμη και με +16 πόντους (34-18 στην πρώτη περίοδο).

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φιλαντέλφια, με τον Χάρις να προσθέτει 24 και τον Μπεν Σίμονς να κάνει triple double με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Κορυφαίος των Λέικερς σε ένα ακόμη ματς ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 34 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις σταμάτησε στους 23 πόντους.